Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Najważniejszym zadaniem jest krzewienie pokoju, otwarcie na dialog, dzieła sprawiedliwości i wychowanie do przebaczenia - tak Jan Paweł II streścił orędzie na tegoroczny, 38. Światowy Dzień Pokoju (zobacz str. 10). Noworocznej liturgii w Bazylice św. Piotra przewodniczył kard. Angelo Sodano. W modlitwie wiernych proszono Boga za rządzących i ludzi dobrej woli; o pokój w Ziemi Świętej i Afryce; aby terroryści zdali sobie sprawę, że “przemocą nigdy nie rozwiąże się problemów godności życia i wolności istot ludzkich"; o “sprawiedliwe i solidarne rozwiązanie dramatu ubóstwa i rozwoju". Po modlitwie “Anioł Pański" Jan Paweł II pozdrowił Polaków: “Moim rodakom życzę w nowym roku pokoju, pomyślności i Bożego błogosławieństwa. Szczęść Boże!".
  • Papież modli się za ofiary trzęsienia ziemi w Azji. W środę na audiencji generalnej powiedział: “W klimacie Bożego Narodzenia wzywam wszystkich wierzących oraz ludzi dobrej woli, by przyłączyli się szczodrze do tego wielkiego dzieła solidarności z mieszkańcami tak już dotkliwie doświadczonymi, a teraz wystawionymi na niebezpieczeństwo epidemii. Pozostaję z nimi blisko sercem i modlitwą, szczególnie z tymi, którzy odnieśli rany i zostali bez dachu nad głową, a Miłosierdziu Bożemu polecam niezliczone osoby, które straciły życie". W Sylwestra o północy Jan Paweł II odprawił w prywatnej kaplicy Mszę za ofiary, w intencji ich rodzin i wszystkich, którzy odczuli skutki kataklizmu, a także tych, którzy spieszą im z pomocą. W Nowy Rok dziękował za przejawy solidarności ze zniszczonymi krajami. “Na tym poczuciu solidarności, jak i na pomocy Bożej, opiera się nadzieja na lepsze dni w ciągu roku, który dziś się rozpoczyna" - podkreślił. Dzień później, podczas rozważania przed modlitwą “Anioł Pański", przypomniał: wiara uczy, że “również w najtrudniejszych i najboleśniejszych próbach - jak kataklizmy, które w ubiegłych dniach nawiedziły południowo-wschodnią Azję - Bóg nigdy nas nie opuszcza: w tajemnicy Bożego Narodzenia przybył, aby dzielić naszą egzystencję".
  • Z kolei dziennik “L’Osservatore Romano" skrytykował władze Sri Lanki za odmowę przyjęcia pomocy z Izraela, który proponował wysłanie na wyspę wojskowych lekarzy. To powinien “być czas niczym nie uwarunkowanej solidarności. Jednak nawet w tak dramatycznych chwilach człowiek wydaje się niezdolny do przezwyciężenia małostkowości, która zawęża jego horyzonty" - czytamy w nieoficjalnym organie prasowym Stolicy Apostolskiej.
  • Cała liturgia okresu Bożego Narodzenia jest rozważaniem i pogłębieniem tajemnicy Wcielenia - powiedział Jan Paweł II podczas ostatniej w 2004 r. audiencji generalnej (29 grudnia). “Pozostańmy przed Szopką! W tym tradycyjnym wyobrażeniu Bożego Narodzenia wieczny i wszechmocy Stwórca przemawia do nas za pośrednictwem Syna, Pana Wszechświata, który stał się dzieckiem, aby spotkać się z człowiekiem. Maryja Panna jako pierwsza przyjmuje i pokazuje Go światu. Obok Niej stoi Józef, wezwany, aby być, jak Ojciec, opiekunem Odkupiciela" - mówił Papież.
  • Kard. Tarcisio Bertone z Genui ujawnił, że Jan Paweł II rozważa zrezygnowanie z cudu jako warunku koniecznego do beatyfikacji czy kanonizacji. Pominięcie wymogu cudu pozwoliłoby wynieść na ołtarze np. wiele par małżeńskich, co szczególnie leży na sercu Papieżowi. Przedstawiciele Watykanu nie skomentowali wypowiedzi poprzedniego sekretarza Kongregacji Nauki Wiary.
  • Papież przesłał błogosławieństwo dla uczestników wyprawy “Razem na Biegun - Antarktyda". Tuż przed planowanym zdobyciem Bieguna Południowego Marek Kamiński, Wojciech Ostrowski i niepełnosprawny nastolatek Jaś Mela otrzymali życzenia, aby wyprawa zakończyła się sukcesem. Ich przedsięwzięcie dowodzi światu, że “niepełnosprawność nie jest ograniczeniem w podejmowaniu nawet najbardziej trudnych zadań" - napisał Jan Paweł II.
  • Ponad 2 mln 230 tys. pielgrzymów spotkało się z Janem Pawłem II w 2004 r. - poinformowała Prefektura Domu Papieskiego. Dane obejmują audiencje ogólne i specjalne, modlitwę “Anioł Pański", Msze i inne ceremonie.

Kościół w świecie...

  • W minionym roku zginęło co najmniej piętnastu katolickich misjonarzy - poinformowała rzymska agencja “Fides". W Afryce śmierć poniosło pięciu księży, zakonnica i brat zakonny. W Ameryce - trzech księży: dwóch pracowało wśród ubogich mieszkańców Meksyku i Gwatemali; trzeci w Chile, po odprawieniu Mszy zamordował go satanista. W Azji misjonarze padli ofiarą fundamentalistów: w Pakistanie zginęło trzech młodych katolików, którzy nie chcieli przejść na islam; w Indiach zamordowano księdza, którego oskarżano o prozelityzm, ponieważ utrzymywał przyjazne stosunki z hinduistami.
  • W Rosji słabną napięcia między prawosławnymi i katolikami - powiedział bp Joseph Werth z Nowosybirska, choć - jak dodał - pozostało wiele dawnych antagonizmów. Poprawiły się stosunki między Kościołem i władzami Federacji: “Trzeba przyznać, że prezydent Putin wziął w obronę Kościół katolicki przed atakami Patriarchatu Moskiewskiego", natomiast lokalne władze nadal robią księżom wiele trudności przy wydawaniu wiz pobytowych.

... i w Polsce

  • 800 tys. złotych i 47 tys. dolarów Caritas Polska przekazała dla ofiar kataklizmu w Azji. O wsparcie zaapelowali biskupi; w wielu parafiach zorganizowano zbiórki pieniędzy. Także Polska Rada Ekumeniczna zadeklarowała, że fundusze zebrane podczas styczniowego Tygodnia Ekumenicznego przekaże na pomoc dla poszkodowanych.
  • Abp Józef Życiński zakazał lubelskiemu Klubowi Inteligencji Katolickiej używania w nazwie określenia “katolicki" (28 grudnia). Decyzja “nie stanowi dezaprobaty wobec wszystkich członków lubelskiego Klubu, ani tym bardziej wobec należących do ogólnopolskiego Porozumienia pozostałych Klubów Inteligencji Katolickiej" - czytamy w dekrecie metropolity. Arcybiskupowi chodzi natomiast o działania lubelskiego Zarządu, m.in. zapraszanie na spotkania prelegentów o poglądach populistycznych i antysemickich. Podejmowane od kilku miesięcy próby wyjścia z kryzysu - jak poinformował rzecznik metropolity - odrzucał prezes Klubu, Ryszard Bender.
  • Krajowym duszpasterzem kombatantów został bp Tadeusz Płoski, ordynariusz polowy Wojska Polskiego.
  • W wieku 87 lat zmarła s. Joanna Lossow (2 stycznia). Jako magister filologii romańskiej wstąpiła do założonego przez matkę Elżbietę Czacką zakonu franciszkanek służebnic krzyża. Potem ukończyła studia filozofii ścisłej, następnie uzyskała absolutorium w zakresie filozofii i teologii scholastycznej w Studium Generalnym Ojców Dominikanów oraz licencjat i magisterium z teologii na KUL. W latach 1944-45 pracowała jako sekretarka współzałożyciela Zakładu dla Ociemniałych w Laskach, ks. Władysława Korniłowicza. Była współtwórczynią Sekcji Ekumenicznej, a następnie Ośrodka ds. Jedności Chrześcijan przy Warszawskiej Kurii Metropolitalnej, członkiem zarządu i sekretarzem tegoż Ośrodka oraz członkiem Komisji Episkopatu ds. Ekumenizmu. Przy klasztorze franciszkanek w Warszawie na Piwnej założyła ośrodek Joannicum, poświęcony Janowi XXIII. Opublikowała wiele artykułów (także na łamach “TP") oraz przekładów z francuskiego i łaciny. Wraz z ewangelicką diakonisą, s. Reginą Witt, opracowała książkę o zmarłym w 1977 r. ewangelickim biskupie Zygmuncie Michelisie. W ostatnich latach niemal całkowicie straciła wzrok. Spisywała jednak wspomnienia z działalności ekumenicznej, modliła się o jedność uczniów Chrystusa.
  • Kilka tysięcy mieszkańców Łodzi uczestniczyło w pogrzebie o. Stefana Miecznikowskiego - jezuity, legendarnego opiekuna “Solidarności", kapelana internowanych podczas stanu wojennego, duszpasterza studentów i artystów (30 grudnia).
  • Skruszony złodziej zwrócił figurę Maryi, skradzioną w sanktuarium w Bujakowie k. Mikołowa. Dręczony wyrzutami sumienia wysłał proboszczowi kartkę i kilka razy telefonował, prosząc o modlitwę i przeproszenie parafian. Dwa dni po Bożym Narodzeniu porzucił rzeźbę przy kościelnym płocie, dołączając wotum - drewniany różaniec. Przedtem przekonywał proboszcza, żeby postarał się o lepsze zabezpieczenia i odradzał posypanie rzeźby proszkiem do zdejmowania odcisków palców - i tak ich nie zostawił, zaś proszek mógłby uszkodzić złocenia.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 02/2005