Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Podczas niedzielnej modlitwy “Anioł Pański" (10 lipca) Benedykt XVI nawiązał do niedawnych zamachów w Londynie: “Modlimy się za zabitych, za rannych i za ich najbliższych. Modlimy się jednak także za zamachowców: aby Pan poruszył ich serca. Tym, którzy podżegają do nienawiści i do tych, którzy dopuszczają się tak odrażających akcji terrorystycznych powiadam: Bóg miłuje życie, które stworzył, a nie śmierć. Powstrzymajcie się, w imię Boże!". W intencji ofiar i ich rodzin oraz pokoju na świecie Papież odmówił modlitwę “Anioł Pański" także w południe 14 lipca.
  • Wcześniej Papież mówił o św. Benedykcie w przededniu jego wspomnienia: “Benedykt nie założył instytucji monastycznej, mającej na celu głównie ewangelizację narodów barbarzyńskich, jak inni wielcy mnisi misjonarze tamtych czasów, lecz wskazał swoim uczniom szukanie Boga jako główny, co więcej - jedyny cel istnienia". Benedyktyńska “Reguła" głosi, żeby “Niczego nie stawiać ponad miłość Chrystusa". Zdaniem Benedykta XVI, na tym właśnie “polega świętość, propozycja dotycząca każdego chrześcijanina, która stała się prawdziwą palącą potrzebą duszpasterską w naszych czasach". Po polsku Papież powiedział: “Pozdrawiam pielgrzymów polskich. Serdeczną myślą ogarniam waszych bliskich, a szczególnie osoby starsze i chorych. Dzieciom i młodzieży życzę dobrych wakacji".
  • Benedykt XVI rozpoczął wakacje w Dolinie Aosty we włoskich Alpach (11 lipca). Papież wypoczywa w Les Combes, w domu zbudowanym pięć lat temu dla Jana Pawła II. Ponieważ rzadko wychodzi, pojawiły się przypuszczenia, że pracuje nad pierwszą encykliką.
  • Budżet Kurii i Państwa Watykańskiego za zeszły rok zamknięto z niewielką nadwyżką - ogłoszono po posiedzeniu Rady Kardynałów, która zajmuje się sprawami organizacyjnymi i ekonomicznymi (9 lipca). Wpływy do kurialnego budżetu wyniosły w zeszłym roku ponad 205 mln euro, a wydatki - ponad 202 mln. Kuria Rzymska zatrudnia 2 663 osoby, w tym półtora tysiąca świeckich. Z kolei budżet Watykanu, który zatrudnia 1560 pracowników, zamknął się nadwyżką 5 mln euro. Na świętopietrze, czyli działalność charytatywną Papieża, wpłynęło 51 mln dolarów, natomiast z kont Kościołów lokalnych, zobowiązanych prawem kanonicznym do wspierania Stolicy Apostolskiej - ponad 27 mln dolarów.

Kościół w świecie...

  • Najwyżsi przedstawiciele wspólnot religijnych Wielkiej Brytanii potępili terroryzm i dyskryminację na tle wyznaniowym (10 lipca). Wspólne oświadczenie podpisali Rowan Williams, anglikański prymas Anglii i honorowy zwierzchnik światowego anglikanizmu; szejk Zaki Badawi, przewodniczący rady meczetów i imamów Wlk. Brytanii; Jonathan Sachs, naczelny rabin Wlk. Brytanii; David Coffey, prezydent Światowego Aliansu Baptystycznego oraz kard. Cormac Murphy O´Connor, katolicki prymas Anglii. Po zamachach w Londynie brytyjska policja zanotowała cztery próby podpalenia meczetów oraz niszczenia samochodów, sklepów i domów muzułmanów.
  • W Isiolo (Kenia) zamordowano bp. Luigiego Locatiego (14 lipca). Media twierdzą, że biskup padł ofiarą walk między kenijskimi plemionami Borana i Gabra. W ostatnich dniach w regionie Isiolo zginęło 76 osób, w tym dzieci. Sam biskup otrzymywał pogróżki. Luigi Locati przyjął święcenia w 1952 r. Biskupem został w 1996 r.; Jan Paweł II mianował go wikariuszem apostolskim w Isiolo.
  • Kościół katolicki w islamskim Uzbekistanie ma pierwszego biskupa, Jerzego Maculewicza z zakonu franciszkanów. W ingresie do kościoła Najświętszego Serca Jezusa w Taszkiencie uczestniczyli m.in. abp Józef Wesołowski, nuncjusz apostolski w Kazachstanie i innych krajach Azji Środkowej, oraz biskupi z Astany, Karagandy i Ałma Aty. W Uzbekistanie mieszka cztery tysiące katolików.
  • Synod Kościoła Anglikańskiego Wlk. Brytanii postanowił, że kobiety mogą być konsekrowane na urząd biskupi, jednak pierwsza taka sakra może być udzielona dopiero za cztery lata. Jedenaście lat temu, gdy kobiety dopuszczono do kapłaństwa, 400 anglikańskich księży przeszło do Kościoła katolickiego. Po konsekrowania kobiety na biskupa - twierdzą komentatorzy - może być podobnie. Katolicki biskup Declan Lang z Clifton, współprzewodniczący Komitetu Anglikańsko-Katolickiego, oświadczył jednak, że samo odrzucanie biskupstwa kobiet nie gwarantuje przyjęcia do Kościoła katolickiego.
  • Synod Generalny Zjednoczonego Kościoła Chrystusa w USA zaaprobował kościelne związki par homoseksualnych. Tym samym licząca nieco ponad milion wiernych wspólnota jako pierwsza w tym kraju odrzuciła tradycyjne rozumienie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Ks. Arthur Kennedy, dyrektor wykonawczy Sekretariatu ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego Episkopatu USA, powiedział, że decyzja Kościoła Chrystusa będzie miała poważne negatywne konsekwencje dla dialogu ekumenicznego.

... i w Polsce

  • Ponad 200 tys. słuchaczy przybyło na Jasną Górę z XIII ogólnopolską pielgrzymką Słuchaczy Radia Maryja (9 i 10 lipca). Pielgrzymka rozpoczęła się w sobotę wieczorną Mszą. Biskup drohiczyński Antoni Dydycz wezwał do modlitwy, aby głos Radia Maryja i obraz Telewizji Trwam mogły docierać do wszystkich ludzkich serc. W homilii bp Stanisław Stefanek mówił, że siły zła próbują wprowadzić nową religię: laickość. “Niewinne ofiary giną w kolejnych zamachach. To są męczennicy tych ideologii, które odwróciły się od Boga. Czeka nas tylko jedno: wzajemne wymordowanie, jeśli nie pójdziemy drogą Totus Tuus, jeśli nie pójdziemy drogą Radia Maryja" - ostrzegał ordynariusz łomżyński. W niedzielę biskup pomocniczy z Łowicza Józef Zawitkowski apelował do słuchaczy: “Rodzino Radia Maryja, zachowaj swą tożsamość. Nie wykarmiła was wilczyca, jesteście narodem wybranym. Nie strójcie się w obce ciuchy, bo was w Brukseli nie rozpoznają".
  • W Częstochowie obradowała Europejska Konferencja Egzorcystów. W spotkaniu uczestniczyło trzystu kapłanów i świeckich, w tym psychologowie i psychiatrzy. Ks. Marian Piątkowski, mianowany przez Episkopat krajowym koordynatorem egzorcystów, poinformował, że obecnie prawie we wszystkich diecezjach są egzorcyści. “Mamy bardzo wiele pracy. Często ludzie muszą czekać na spotkanie z nami tydzień, dwa tygodnie, czasami miesiąc" - mówi ks. Piotrowski.
  • Archidiecezjalne wydawnictwo “Stella Maris" w Gdańsku zostanie prawdopodobnie zamknięte. Komornik zlicytował większość wystawionych pod młotek maszyn drukarskich. Nikt nie kupił natomiast sprzętu lokalnego radia “Plus" ani zabytkowych mebli i obrazu z kurii. Komornik stara się pokryć szacowane na 100 mln złotych wierzytelności wydawnictwa. Szefowie “Stella Maris" zaciągali niemożliwe do spłacenia kredyty i prali brudne pieniądze. Prokuratura oskarżyła kilka osób, m.in. byłego barona SLD na Pomorzu, a także kapelana metropolity gdańskiego. Ksiądz współpracował ze śledczymi, w zamian za co sąd pozwolił mu dobrowolnie poddać się karze trzech lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat. Abp Tadeusz Gocłowski uważa, że do afery “doprowadziło wielu ludzi, którzy postępowali źle. Mówię nie tylko o jednym kapłanie. Chodzi również o niefrasobliwość i nieodpowiedzialność banków, które nigdy nie pytały biskupa o kondycję finansową archidiecezji, a mimo to udzielały kredytów".
  • Abp Stanisław Dziwisz będzie przedstawicielem Benedykta XVI na obchody 25. rocznicy powstania NSZZ “Solidarność". Metropolita krakowski ma przewodniczyć Mszy przy Pomniku Poległych Stoczniowców (31 sierpnia). W liturgii wezmą udział przedstawiciele Kościołów z kilkunastu państw Europy Środkowej i Wschodniej.
  • W wieku 86 lat zmarł w Poznaniu wybitny biblista, ks. prof. Marian Wolniewicz (14 lipca). Święcenia otrzymał w 1944 r. w Sandomierzu. Przełożył m.in. “Dzieje Apostolskie" dla “Biblii Tysiąclecia", a dla “Biblii Poznańskiej" - cztery Ewangelie.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 30/2005