Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

05.11.2018
Czyta się kilka minut
30 X – 5 XI
Ś

ŚW. MIKOŁAJ – ZAMKNIĘTY

Jedna z najstarszych świątyń Gdańska, dominikańska bazylika św. Mikołaja, została zamknięta do odwołania. Na sklepieniu, filarach i posadzce bocznej nawy świątyni pojawiły się pęknięcia, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla osób przebywających w kościele – poinformowali dominikanie. Wstępnie za przyczynę podaje się osiadanie kościoła na skutek wyschnięcia wód gruntowych. Msze w dni powszednie odbywają się w salce przykościelnej, natomiast w niedzielę i święta dominikanie odprawiają gościnnie w karmelitańskim kościele św. Katarzyny i w kościele św. Jana.

BLUŹNIERSTWO – WYKREŚLONE

Irlandczycy przegłosowali wykreślenie bluźnierstwa z katalogu przestępstw uznanych przez konstytucję. W referendum zorganizowanym przy okazji wyborów prezydenckich 65 proc. Irlandczyków zagłosowało za wykreśleniem, a 35 proc. przeciw. Przepis o bluźnierstwie funkcjonował od 1937 r. W 2017 r. irlandzka policja wszczęła postępowanie w sprawie brytyjskiego komika Stephena Frya, który w irlandzkiej telewizji nazwał Boga „głupim” i uzasadnił to „stworzeniem świata pełnego niesprawiedliwości i bólu”. Sprawę umorzono, ale wywołała ona publiczną dyskusję, która doprowadziła do referendum.

HALLOWEEN – WYPIERANE

Procesje, adoracje, korowody świętych, noce świętych – w taki sposób katolicy w Polsce coraz liczniej obchodzą wigilię Wszystkich Świętych. Drugi rok z rzędu przez Szczecin przeszła Procesja ze Świętymi. W diecezji kieleckiej w kilkudziesięciu parafiach odbyły się nabożeństwa, podczas których oddawano cześć relikwiom. Noce Świętych odbyły się m.in. w Bydgoszczy i Gnieźnie, a także w bazylice św. Trójcy na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich. W zamyśle inicjatorów nowe zwyczaje mają uczyć krytycznego podejścia do komercyjnego promowania w Polsce Halloween.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]