Reklama

Konrad Skolarski: "Chopin/Liszt/Rachmaninov/Prokofiev"

Konrad Skolarski: "Chopin/Liszt/Rachmaninov/Prokofiev"

25.01.2006
Czyta się kilka minut
Młodych zdolnych pianistów u nas dostatek. Wygląda jednak na to, że tylko nieliczni wiedzą, co należy ze swoim talentem zrobić.
P

Podaję receptę tych, którym się powiodło. Po pierwsze: wygrać jakiś (choćby i prowincjonalny) konkurs. Po drugie: na fali popularności bezzwłocznie wydać płytę. Co dalej? Albo, jak w przypadku Rafała Blechacza, szampan i kąpiele w mleku, albo powrót na tarczy do banalnej rzeczywistości zwykłych zjadaczy chleba. Ale uwaga: jak pisał James Francis Cooke, zawód pianisty to życie nomady, w którym tylko parę dni w roku wolnych jest od gam i wprawek, w którym krytycy-ignoranci i nieodpowiedzialni, irytujący menedżerowie zatruwają ci życie po to, byś w końcu i tak stał się zakładnikiem publiczności. Po stronie zysków wymienić można sławę, satysfakcję i czasem, choć niezmiernie rzadko, pieniądze. Czy zatem w ogóle warto?

Przede mną debiutancki album Konrada Skolarskiego - laureata I nagrody na Konkursie im. Czajkowskiego w Hiszpanii, niegdyś ucznia Janusza Olejniczka...

2186

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]