Reklama

Koniec Husajna, co po Husajnie?

Koniec Husajna, co po Husajnie?

30.03.2003
Czyta się kilka minut
Interwencja w Iraku potrwa dłużej niż kilka dni i nie obędzie się bez ofiar - także po naszej, alianckiej stronie. Naszej, bo sekretarz obrony USA potwierdził, że żołnierze jednostki „Grom” biorą „aktywny udział w kampanii w Iraku” u boku brytyjskich i amerykańskich oddziałów specjalnych. Przewaga koalicji sprawia, że los dyktatora jest przesądzony. Trudniej od celu militarnego osiągnąć będzie cel polityczny wojny: stworzenie nowego Iraku i lepszego systemu politycznego na Bliskim i Środkowym Wschodzie. Oraz naprawienie „szkód” w NATO, Unii Europejskiej i ONZ.
G

Gdyby szukać analogii, Irak - położony nad dwiema wielkimi rzekami, Tygrysem i Eufratem, obfitujący w ślady początków cywilizacji (teraz niewiele z nich zostało, także za sprawą Husajna) i posiadający drugie co do wielkości złoża ropy naftowej na świecie - można określić jako „Jugosławię Bliskiego Wschodu”. Podobnie jak Jugosławia, współczesny Irak powstał po I wojnie światowej, jako stworzony odgórnie (przez Brytyjczyków) zlepek narodów, w sztucznych granicach trzech wschodnich prowincji Imperium Osmańskiego, które rozpadło się po 1918 r. Podobnie jak w państwie marszałka Tito, w Iraku wielką rolę odgrywała zawsze armia i struktury siłowe, utrzymujące ów twór w całości.

Podobnie jak Jugosławia pod władzą Milosevicia, również Irak - od początku absolutnego panowania Husajna w 1979 r., poprzedzonego 10-letnim okresem jego nieformalnych rządów jako dowódcy armii, w której...

10714

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]