Reklama

Kolizja Jowisza

Kolizja Jowisza

19.08.2019
Czyta się kilka minut
NASA / JPL-CALTECH / SWRI / MSSS / KEVIN M. GILL
Z

Zebrane przez sondę Juno dane sugerują, że jądro Jowisza jest rozproszone. Ten gazowy olbrzym zbudowany jest również z pierwiastków cięższych niż wodór i hel – odpowiadają one za 5–15 proc. masy całej planety, jednak obszar ich występowania sięga niemal połowy jej promienia. To sytuacja nietypowa – u nowo powstających planet ciężkie pierwiastki opadają zwykle szybko ku środkowi planety, tworząc zbitą, gęstą kulkę, jak choćby metaliczne jądro naszej Ziemi. Według Shang-Fei Liu i współpracowników młody Jowisz mógł zderzyć się z inną, ogromną protoplanetą, która rozbiła jego jądro i sama rozpadła się na kawałki, do dzisiaj spowite w obłokach gazu. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]