Reklama

Kaplica na fundamentach Eminencji

Kaplica na fundamentach Eminencji

19.12.2004
Czyta się kilka minut
Na budowę kaplicy zgodził się abp Damian Zimoń. - Odbierałem telefony nie tylko od parafian, ale i od księży. Raczej nie byli zachwyceni - mówi ks. Arkadiusz Wuwer, sekretarz metropolity katowickiego. - Ale zmieniali zdanie, kiedy wyjaśniałem, że nie chodzi o kolejny supermarket. Przecież gdyby miało być tak, że powstaje następna wielka sieć sklepów, a między nimi ma się znaleźć kaplica, biskup absolutnie by na to nie przystał. W tym przypadku zgodził się, bo projekt jest nieco inny.
N

Nowoczesne centrum buduje spółka należąca do węgierskiej korporacji TriGranit. To jej przedstawiciele zaproponowali wybudowanie kaplicy, do czego postanowili wykorzystać zabytkowy budynek dawnej kopalnianej maszyny wyciągowej. Silesia City Center, bo tak nazywa się projekt, powstaje na trzydziestu hektarach górniczych nieużytków. Przed laty teren należał do kopalni “Gottwald", połączonej potem z kopalnią “Kleofas". Kilka tygodni temu w “Kleofasie" wydobyto ostatnią tonę węgla. W tym samym dniu symbolicznie rozpoczęto budowę nowego kompleksu. Kamieniem węgielnym była bryła węgla z likwidowanej właśnie, liczącej ponad sto pięćdziesiąt lat kopalni.

- To ma być nowoczesne miejsce spotkań - tłumaczy Janusz Olesiński, wiceprezes spółki budującej centrum. Będą tam sklepy, kawiarnie, kina, ale także galeria sztuki, biurowce i wreszcie mieszkania.

- To...

3548

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]