Już po dzwonku

Liczba Lekcji czytania z... rośnie bardzo szybko, a jakie Lekcje już się odbyły? Czytaj niżej.

2009:

3 listopada, Kraków. Lekcję prowadził Stefan Chwin, który w Pawilonie Wyspiańskiego omawiał z licealistami "Władcę much" Goldinga.

4 listopada, Kraków. Lekcję prowadził Piotr Śliwiński, który w Pawilonie Wyspiańskiego omawiał z licealistami "[W czterech ścianach mego bólu]" Aleksandra Wata

5 listopada, Kraków. Lekcję prowadził Marek Bieńczyk, który w Pawilownie Wyspiańskiego omawiał z licealistami "Kopistę Bartleby'ego" Hermana Melville'a.

6 listopada, Kraków. Lekcję prowadził Michał Paweł Markowski, który w Pawilonie Wyspiańskiego omawiał z licealistami "Placówkę postępu" Josepha Conrada.

19 listopada, Kraków. Lekcję prowadził Grzegorz Jankowicz, który w Centrum Studiów Humanistycznych UJ omawiał z licealistami "Przed prawem" Franza Kafki.

20 listopada, Łódź. Lekcję prowadził Michał Paweł Markowski, który w Zespole Szkół Salezjańskich omawiał z licealistami "Placówkę postępu" Josepha Conrada.

10 grudnia, Brzesko. Lekcję prowadził Michał Paweł Markowski, który w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych omawiał z licealistami "Na kuchennych schodach" Witolda Gombrowicza.

11 grudnia, Żywiec. Lekcję prowadził Michał Paweł Markowski, który w I Liceum Ogólnokształcącym omawiał z licealistami "Na kuchennych schodach" Witolda Gombrowicza.

2010:

11 stycznia, Września. Lekcję prowadził Piotr Śliwiński, który w LO im. Sienkiewicza omawiał z licealistami "Dla Jana Polkowskiego" Marcina Świetlickiego.

13 stycznia, Szczecin. Lekcję prowadził Andrzej Skrendo, który w Instytucie Polonistyki omawiał z licealistami "Ortoepisen" Mirona Białoszewskiego.

15 stycznia, Poznań. Lekcję prowadził Piotr Śliwiński, który w XXV LO omawiał z licealistami "Walentynki. Poemat z końca XX wieku" Tadeusza Różewicza.

21 stycznia, Gdańsk. Lekcję prowadził Stefan Chwin, który w Muzeum Narodowym omawiał z licealistami "Władcę much" Goldinga.

22 stycznia, Rybnik. Lekcę prowadził Michał Paweł Markowski, który omawiał z licealistami "Ulicę krokodyli" Bruno Schulza.

18 lutego, Kraków. Lekcję prowadził Grzegorz Jankowicz, który w Instytucie Studiów Humanistycznych UJ omawiał z licealistami "Przed prawem" Franza Kafki.

23 lutego, Warszawa. Lekcję prowadził Michał Paweł Markowski, który w II Społecznym Liceum omawiał z licealistami "Dziennik Rio Parana" Witolda Gombrowicza.

25 lutego, Toruń. Lekcję prowadził Michał Paweł Markowski, który w Centrum Sztuki Współczesnej omawiał z licealistami "Ulicę krokodyli" Bruno Schulza.

3 marca, Szczecin. Lekcję prowadziła Inga Iwasiów, która w Instytucie Polonistyki omawiała z licealistami "Romans Teresy Hennert" Zofii Nałkowskiej.

4 marca, Piekary Śląskie. Lekcję prowadził Grzegorz Jankowicz, który w Miejskiej Bibliotece Publicznej omawiał z licealistami "Fałszywy pieniądz" Charles'a Baudelaire'a.

5 marca, Jarosław. Lekcję prowadził Paweł Próchniak, który w Prywatnym Gimnazjum Sióstr Niepokalanek omawiał z licealistami "Być myszą..." Aleksandra Wata.

9 marca, Gniezno. Lekcję prowadził Piotr Śliwiński, który w II LO im. Dąbrówki omawiał z licealistami "Uczciwe opisanie samego siebie..." Czesława Miłosza.

11 marca, Poznań. Lekcję prowadził Piotr Śliwiński, który Zespole Szkół Komunikacji im. Cegielskiego omawiał z licealistami spotkanie "Co mówi nam najmłodsza poezja?".

16 mraca, Wałbrzych. Lekcję prowadził Stanisław Bereś, który w Miejskiej Biblioltece "Pod Atlantami" omawiał z licealistami "Katar" Stanisława Lema.

16 marca, Poznań. Lekcję prowadził Piotr Śliwiński, który w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej omawiał z licealistami "Pan Cogito a pop" Zbigniewa Herberta.

18 marca, Drezdenko. Lekcję prowadził Przemysław Czapliński, który w Bibliotece Publicznej im. Tischnera omawial z licealistami utwory literackie.

7 kwietnia, Giżycko. Lekcję prowadził Michał Olszewski, który w auli I Liceum Ogólnokształcącego omawiał z licealistami "Biegun zimna" Stanisławy Domagalskiej.

8 kwietnia, Ełk. Lekcję prowadził Michał Olszewski, który w I Liceum Ogólnokształcącym omawiał z licealistami "Lekcję" Ryszarda Kapuścińskiego.

9 kwietnia, Pszczyna. Lekcję prowadził Grzegorz Jankowicz, który w I Liceum Ogólnokształcącym omawiał z licealistami "Nie uderzy żaden piorun" Dominiki Ożarowskiej.

13 kwietnia, Gdańsk. Lekcję prowadził Hieronim Chojnacki, który w sali wykładowej Uniwersytetu Gdańskiego omawiał z licealistami baśnie Andersena.

14 kwietnia, Szczecin. Lekcję prowadził Piotr Michałowski, który na Wydziale Filologicznym Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa omawiał z licealistami "Geologię" Tadeusza Dąbrowskiego

20 kwietnia, Kraków. Lekcję prowadził Wojciech Bonowicz, który w V LO w Krakowie omawiał z licealistami "Chochoła samrackiej melancholii" ks. Józefa Tischnera.

21 kwietnia, Piekary Śląskie. Lekcję prowadził Grzegorz Jankowicz, który w Miejskiej Bibliotece Publicznej omawiał z licealistami "Piknik na skraju drogi" Arkadiusza i Borysa Strugackich.

22 kwietnia, Poznań. Lekcję prowadził Antoni Smuszkiewicz, który w Zespole Szkół Komunikacji omawiał z licealistami opowiadania Andrzeja Sapkowskiego.

29 kwietnia, Tarnobrzeg. Lekcję prowadził Wojciech Bonowicz, który w Zespole Szkół Społecznych nr 1 omawiał z licealistami "Chochoła sarmackiej melancholii" ks. Józefa Tischnera.

30 kwietnia, Bydgoszcz. Lekcję prowadził Przemysław Czapliński, który spotkał się z licealistami w II LO im. Kopernika.

5 maja, Jarosław. Lekcję prowadził Paweł Próchniak, który w Prywatnym Gimnazjum Sióstr Niepokalanek omawiał poezję Aleksandra Wata.

12 maja, Gdańsk. Lekcję prowadził Jan Ciechowicz, który w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego omawiał z licealistami "Emigrantów" Sławomira Mrożka.

13 maja, Warszawa. Lekcję prowadził Marek Bieńczyk, który w czasie trwania Warszawskich Targów Książki omawiał w Pałacu Kultury z licealistami "Kopistę Bartleby'ego" Hermana Melville'a.

19 maja, Bytom. Lekcję prowadził Grzegorz Jankowicz, który w CSW Kronika omawiał z licealistami "Schwendimanna" Roberta Walsera.

10 czerwca, Września. Lekcję prowadził Piotr Śliwiński, który w Liceum Ogólnokształcącym im. Sienkiewicza omawiał z licealistami "To" Czesława Miłosza.

14 czerwca, Toruń. Lekcję prowadził Przemysław Czapliński, który Centrum Sztuki Współczesnej omawiał z licealistami "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Olgi Tokarczuk.

15 czerwca, Piekary Śląskie. Lekcję prowadził Grzegorz Jankowicz, który w Miejskiej Bibliotece Publicznej omawiał z licealistami "Elektryczny parkiet" Endy'ego Walsha.

21 września o godzinie 15.00 w Piekarach Śląskich Grzegorz Jankowicz poprowadzi Lekcję czytania na temat pierwszego rozdziału "Ameryki" ("Zaginionego") Franza Kafki w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Kalwaryjskiej 62D. "Tak, teraz" - tekst Grzegorza Jankowicza o "Ameryce" Kafki, która ukazał się w Magazynie Literackim w TP 34/2010

22 września o godzinie 9.00 w Krakowie Grzegorz Jankowicz poprowadzi Lekcję czytania na temat pierwszego rozdziału "Ameryki" ("Zaginionego") Franza Kafki w Bibliotece Publicznej przy ul. Rajskiej 1. "Tak, teraz" - tekst Grzegorza Jankowicza o "Ameryce" Kafki, która ukazał się w Magazynie Literackim w TP 34/2010

8 października o godzinie 12.00 w Gdańsku dr Zbigniew Dymarski poprowadzi Lekcję czytania na temat eseju ks. Józefa Tischnera "Ludzie z kryjówek" w Sali Kameralnej Filharmonii Bałtyckiej.

13 października o godzinie 16.00 w Toruniu prof. Stefan Chwin poprowadzi Lekcja czytania na temat książki Williama Goldinga "Władca much" w Centrum Sztuki Współczesnej przy Wałach gen. Sikorskiego 13.

22 października o godzinie 12.00 w Wągrowcu prof. Przemysław Czapliński poprowadzi Lekcje czytania na temat książki Tadeusza Konwickiego "Mała apokalipsa" w I LO przy ul. Klasztornej 17A.

29 października o godzinie 12.00 w Śremie prof. Przemysław Czapliński prowadził lekcję na temat książki Williama Goldinga "Władcy much" w Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Józefa Wybickiego.

3 listopada o godzinie 12.00 w Krakowie Ewa Kuryluk prowadziła Lekcje na temat pierwszego rozdziału swojej książki "Goldi" w ramach 2. Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada.

4 listopada o godzinie 12.00 w Krakowie Piotr Paziński poprowadził Lekcję na temat tekstu "Asunot" Szmuela Josefa Agnona w ramach 2. Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada.

5 listopada o godzinie 12.00 w Krakowie Michał Paweł Markowski prowadził Lekcję na temat "Rozmowy w górach" Paula Celana w ramach 2. Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada.

8 listopada o godzinie 10.15 w Mysłowicach Magdalena Heydel prowadziła Lekcję na temat książki Virginii Woolf "O chorowaniu" w II Liceum Ogólnokształcącym.

15 listopada w Gryficach Inga Iwasiów prowadziła Lekcję na temat "Romansu Teresy Hennert" Zofii Nałkowskiej w Liceum im. Bolesława Chrobrego.

15 listopada o godzinie 10.00 w Wałbrzychu Wojciech Bonowicz prowadził Lekcję na temat "Bajek" Herberta w Miejskiej Bibliotece Publicznej Pod Atlantami.

15 listopada o godzinie 14.00 w Trzebnicy Wojciech Bonowicz proawdził Lekcję na temat "Bajek" Zbigniewa Herberta w Powiatowym Zespole Szkół nr 1.

16 listopada o godzinie 12.00 w Sulęcinie Wojciech Bonowicz prowadził Lekcję na temat "Bankietu" Witolda Gombrowicza w Bibliotece Pedagogicznej.

17 listopada o godzinie 12.00 w Choszcznie Andrzej Skrendo prowadził Lekcję na temat poematu Adama Mickiewicza "Świteź" w Zespole Szkół nr 1.

23 listopada o godzinie 12.00 w Gorzowie Wielkopolskim Inga Iwasiów poprowadziła Lekcję na temat "Panien z Wilka" Jarosława Iwaszkiewicza w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej Wojewodzkiego Ośrodka Metodycznego.

25 listopada o godzinie 10.30 w Krakowie Zenon Fajfer prowadził Lekcję o liberaturze w Pawilonie Wyspiańskiego.

29 listopada o godzinie 15.15 w Krakowie Zenon Fajfer prowadził Lekcję o liberaturze w Pawilonie Wyspiańskiego.

30 listopada o godzinie 11.00 w Warszawie Justyna Czechowska przeprowadziła Lekcję na temat "Doliny Muminków w listopadzie" w I Liceum Ogólnokształcącym.

3 grudnia w Olkuszu Lekcje czytania poprowadzi Marta Gibińska, a będzie czytała z licealistami "Hamleta" Szekspira w II Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Żeromskiego 1 o godzinie 12.00.

7 grudnia w Poznaniu Lekcję poprowadzi Inga Iwasiów, która przeczyta z licealistami "Panny z Wilka" Iwaszkiewicza o godzinie 9.30 w III LO im. św. Jana Kantego przy ul. Strzeleckiej 10.

16 grudnia w Łomży Wojciech Bonowicz poprowadzi Lekcje na temat "Aaameryki" Białoszewskiego, początek o godzinie 11.00.

17 grudnia w Sokołowie Podlaskim Wojciech Bonowicz przeczyta z licealistami "Bankiet" Witolda Gombrowicza, początek o godzinie 12.00.

22 grudnia, Kraków. Lekcję prowadził Wojciech Bonowicz, który w kinie "Paradox" omawiał z licealistami tekst ks. Józefa Tischnera "Czym jest filozofia, którą uprawiam?"

2011:

14 stycznia, Chorzów. Lekcję prowadził Grzegorz Jankowicz, który w Zespole Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej omawiał z gimnazjalistami tekst "Nocny kierowca" Italo Calvino.

19 stycznia, Kraków. Wojciech Bonowicz poprowadził "Lekcję czytania z Tischnerem" na temat tekstu Józefa Tischnera "Co znaczy myśleć".

8 lutego, Połczyn Zdrój. Piotr Michałowski poprowadził Lekcje czytania na temat wiersza Stanisława Barańczaka "Jakieś ty" w Liceum Ogólnokształcącym.

10 lutego, Kędzierzyn-Koźle. Michał Olszewski poprowadził Lekcję czytania na temat książki "My z Jedwabnego" Anny Bikont w I LO.

17 lutego, Kraków. Adam Workowski poprowadził "Lekcję czytania z Tischnerem" w Centrum Młodzieży  im. dr. H. Jordana.

18 lutego, Łódź. Justyna Czechowska poprowadziła Lekcje czytania na temat "Doliny Muminków w listopadzie" w Zespole Szkół Salezjańskich.

3 marca, Świdnica. Jerzy Franczak poprowadził Lekcję czytania na temat baśni braci Grimm "Wrzeciono, czółenko i igła" w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr II.

4 marca, Bydgoszcz. Przemysław Czapliński poprowadził Lekcję czytania na temat pierwszej części trylogii Millenium Stiega Larssona w VI Liceum Ogólnokształcącym.

16 marca, Kraków. Michał Bardel poprowadził Lekcje czytania na temat "Ludzi z kryjówek" w Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana.

21 marca, Gdańsk. Zbyszek Dymarski poprowadził Lekcję czytania na temat "Pieska przydrożnego" Czesława Miłosza w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

22 marca, Gdańsk. Jarosław Ławski poprowadził Lekcję czytania na temat utworu Czesława Miłosza "Gdzie wschodzi Słońce i kędy zapada" w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

23 marca, Gdańsk. Bartosz Dąbrowski poprowadził Lekcję czytania na temat "Doliny Issy" Czesława Miłosza w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

24 marca, Piekary Śląskie. Artur Madaliński poprowadził Lekcję czytania na temat "Sklepów cynamonowych" Brunona Schulza w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

25 marca, Gdańsk. Wojciech Bonowicz poprowadził Lekcję czytania na temat "Tego" Czesława Miłosza w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

30 marca, Kraków. Magdalena Heydel poprowadziła Lekcję czytania na temat trzeciej części "Traktatu poetyckiego" i "Piosenki o końcu świata" Czesława Miłosza w VII Prywatnym Liceum.

6 kwietnia, Rybnik. Katarzyna Szopa poprowadziła Lekcję czytania na temat "Popieluchy" A. Cartera, "Historyjki o May" M. Mostowik i fragmentow "Własnego pokoju" Wirginii Woolf w I Liceum Ogólnokształcącym.

6 kwietnia, Szczecin. Jerzy Madejski poprowadził Lekcję czytania na temat "Miniatur lirycznych" Krzysztofa Karaska w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego.

8 kwietnia, Olkusz. Marta Gibińska poprowadziła Lekcję czytania na temat "Makbeta" Williama Szekspria w II Liceum Ogólnokształcącym.

8 kwietnia, Brzeg. Karol Maliszewski poprowadził Lekcję czytania na temat utowru "Kończy się niczym" Mariusza Grzebalskiego, "Sim City" Pawła Lekszyckiego i "W kolejce do ksero" Dariusza Sośnickiego w II Liceum Ogólnokształcącym.

18 kwietnia, Libiąż. Andrzej Franaszek poprowadził Lekcję czytania na temat masek Miłosza.

20 kwietnia, Kraków. Michał Bardel poprowadził Lekcję czytania na temat "Fenomenologii spotkania" w Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana.

18 maja, Kraków. Wojciech Bonowicz poprowadził Lekcję czytania na temat "Targowiska" i podsumował "Lekcje czytania z Tischnerem w Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana".

14 lipca, Kraków. Jerzy Franczak poprowadził Lekcję czytania o wierszach Wisławy Szymborskiej.

23 września, Łódź. Piotr Śliwiński poprowadził Lekcę czytania o wierszach "Poeta emeritus" Tadeusza Różewicza i "Uczciwe opisanie samego siebie nad szklanką whisky na lotnisku, dajmy na to w Minneapolis" Czesława Miłosza

18 października, Łódź. Wojciech Bonowicz poprowadził Lekcje czytania o "Muzyce środka" Marcina Świetlickiego.

19 października, Kętrzyn. Wojciech Bonowicz poprowadził Lekcje czytania o "Ludziach na moście" Wysławy Szymborskiej

20 października, Olsztyn. Wojciech Bonowicz poprowadził Lekcje czytania o "Głosach biednych ludzi" Czesława Miłosza.

21 października, Giżycko. Wojciech Bonowicz poprowadził Lekcje czytania o "Gorzkich żalach" Julii Hartwig.

2 listopada, Kraków. Grzegorz Jankowicz poprowadził Lekcję czytania na temat mikogramów Roberta Walsera.

3 listopada, Kraków. Tadeusz Sławek poprowadził Lekcję czytania o "Kopiście Bartleby'm" Hermana Melleville'a.

4 listopada, Kraków. Jacek Dehnel poprowadził Lekcję czytania o utworach Philipa Larkina.

5 listopada, Kraków. Magda Heydel poprowadziła Lekcje czytania o "Jądrze ciemności" Josepha Conrada.

6 listopada, Kraków. Joanna Olech poprowadziła Lekcję czytania z dziećmi o utworach Astrid Lindgren:  "Pippi wchodzi na pokład" (tłum. Teresa Chłapowska), "Pippi na południowym Pacyfiku" (tłum. Teresa Chłapowska), "Pippi Pończoszanka" (tłum. Irena Szuch Wyszomirska).

18 listopada, Kalisz. Wojciech Bonowicz poprowadził Lekcje czytania na temat "Widzenia nad zatoką San Francisco" Czesława Miłosza.

30 listopada, Szczecin. Danuta Dąbrowska poprowadziła Lekcje czytania na temat "Balladyny" Juliusza Słowackiego.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]