Reklama

Ładowanie...

Jesienny mężczyzna

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Nie był typem klasycznego mola książkowego - prowadził bujne życie towarzyskie, chodził wręcz nałogowo do kina i do teatru. A jednak całymi dniami przesiadywał w bibliotekach i archiwach.
B

Była jesień 1972 roku. Wróciłem właśnie ze studenckiego wypadu do Anglii, gdzie spędziłem wakacje. Trochę pracowałem, trochę się bawiłem, ale przez miesiąc chodziłem też do Public Record Office, czyli centralnego archiwum brytyjskiego, gdzie zbierałem materiały do pracy magisterskiej. Wyniki badań miałem prezentować po wakacjach na seminarium profesora Andrzeja Zahorskiego. Miałem z tym kłopot, bo zajmowałem się czasami saskimi, na czym nikt z uczestników seminarium się nie znał, nie oczekiwałem więc owocnej dyskusji.

Profesor Zahorski sprowadził na seminarium znanego mi tylko z widzenia młodego człowieka, swego ucznia i doktoranta, który słuchał uważnie mojego wystąpienia. Potem zaprosił nas obu na kawę - i wtedy dopiero nowy znajomy zasypał mnie gradem wyjątkowo wnikliwych, choć jednocześnie bardzo życzliwych pytań. Interesowała go nie tyle zawartość...

11334

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]