Jerzy Sosnowski

Jerzy Sosnowski – pisarz, publicysta, felietonista, dziennikarz, krytyk literacki, historyk literatury. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Do jego głównych zaintere-sowań należy literatura Młodej Polski. Uczył w niepublicznym Autorskim Liceum Ogólnokształcącym Nr 42 w Warszawie, wykładał w Kolegium Nauczycielskim w Suwałkach oraz w warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.
 /
/

Pomagał opracować jeden z programów nauczania języka polskiego w szkołach średnich. Był specjalistą ds. kultury mowy przy Związku Artystów Scen Polskich. Jest też członkiem Rady Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk (w kadencji V: 2011–2014 i VI: 2015-2018).

Jako dziennikarz publikował m. in. w „Gazecie Wyborczej” czy „Więzi”. Obecnie współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.
W latach 90. zaczął pracę w telewizji. W TVP1 współtworzył magazyn kulturalny „Pegaz”, a także był szefem publicystyki kulturalnej. W 2006 roku nawiązał współpracę z TVP Kultura, którą jednak przerwał po kilku tygodniach. Powrócił tam w 2007. Był również kie-rownikiem działu programów humanistycznych w Telewizji Edukacyjnej TVP.

W roku 2000 Sosnowski trafił do Programu Drugiego Polskiego Radia, a w 2001 – do Programu Trzeciego. W tym ostatnim prowadził audycje „Klub Trójki”, „Literackie Biuro Śledcze” oraz „Trójkowy Znak Jakości”. W lutym 2010 roku został odsunięty od anteny z powodu swoich wypowiedzi dla mediów,które miały rzekomo naruszać interes spółki Polskie Radio SA. Został jednak przywrócony 10 kwietnia, by poprowadzić dwie audycje specjalne poświęcone Katastrofie Smoleńskiej. 13 kwietnia natomiast znów został gospodarzem „Klubu Trójki”. Współpracę ze stacją zakończył w 2016 roku, kiedy otrzymał od jej władz jedno-stronne wypowiedzenie. Powodem miała być "krytyka pracodawcy i podważanie kompetencji przełożonych, a w konsekwencji utrata zaufania". Zarzuty dotyczyły wpisu na blogu Sosnowskiego, w którym autor stwierdził, że przyjęta przez parlament nowelizacja ustawy medialnej spowoduje przekształcenie mediów publicznych w „media rządowe”. Dziennikarz wniósł do sądu sprawę przeciwko Polskiemu Radiu o odszkodowanie za bezprawne zwolnienie, która rozstrzygnięta została w 2018 roku na korzyść pisarza.

Wśród książek autorstwa Jerzego Sosnowskiego znajdują się: „Śmierć czarownicy! Szkice o literaturze i wątpieniu”, „Chwilowe zawieszenie broni. O twórczości tzw. pokolenia ‘Brulionu’”, „Co Bóg zrobił szympansom”, „Wielościan”, „Apokryf Agłai”, „Fafarułej, czyli pastylki z pomarańczy” czy „Linia nocna. Single’s collection”. Za „Wielościan” otrzymał Na-grodę Fundacji im. Kościelskich w 2001 roku, natomiast zbiór esejów „Co Bóg zrobił szympansom” przyniósł mu nominację do Nagrody Literackiej Nike w 2016. Pisarz jest laureatem również innych nagród, w tym: Złotego Grotu (za ogół twórczości w 2006) i Nagrody im. księdza Józefa Tischnera (za „Co Bóg zrobił szympansom” w 2016).

Jego teksty, publikowane na łamach „Tygodnika”, znajdą Państwo pod tym adresem. Przypominamy, że rejestrując się na naszej stronie, mogą Państwo czytać do 6 tekstów miesięcznie za darmo. Zachęcamy także do wykupienia dostępu do strony, by nie przegapić żadnego nowego tekstu Jerzego Sosnowskiego - kliknij tutaj, by wykupić dostęp.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]