Reklama

Jak zregenerować serce

Jak zregenerować serce

02.12.2019
Czyta się kilka minut
Naukowcy odkryli mechanizm, za sprawą którego komórki macierzyste pomagają leczyć zniszczenia w sercu po zawale.
W

Wskutek ograniczenia dopływu krwi do serca dochodzi do zawału – czyli obumierania – jego mięśni. Atak serca stanowi poważny problem medyczny: jest przyczyną 14 proc. zgonów na całym świecie i ogromnych kosztów leczenia milionów pacjentów, którym udało się przeżyć. Nadzieje na odbudowanie zniszczeń w sercu powodowanych zawałem wiązano z terapiami wykorzystującymi komórki macierzyste, które mogą się przekształcić w dowolne inne komórki. Podejmowane dotąd próby kliniczne dawały pewien efekt terapeutyczny, choć nie znano dokładnego mechanizmu, który by za niego odpowiadał.

Ronald Vagnozzi i współpracownicy postanowili zbadać ten mechanizm. Jak opisują w „Nature”, w eksperymencie przeprowadzonym na myszach za regenerację mięśnia sercowego odpowiadało nie różnicowanie się komórek macierzystych w komórki serca, ale wzbudzenie przez nie reakcji obronnej pewnych komórek układu odpornościowego – tzw. makrofagów, które są odpowiedzialne m.in. za zwalczanie drobnoustrojów.

Taki sam efekt terapeutyczny uzyskano, gdy zamiast komórek macierzystych myszom po zawale serca podano zymosan, który prowadzi do stanu zapalnego – i podobnej reakcji obronnej z udziałem makrofagów. Stłumienie działania makrofagów w obu przypadkach udaremniało terapię.

Wyniki tego eksperymentu stawiają pod znakiem zapytania sens wielu terapii wykorzystujących komórki macierzyste – których pozyskiwanie jest bardzo kosztowne. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]