Reklama

Ładowanie...

Jak poszerzano Zachód

14.12.2014
Czyta się kilka minut
John Kornblum, były dyplomata USA: Niemieckie postrzeganie Gorbaczowa ma coś wspólnego z postrzeganiem Putina. Wielu Niemców cierpi na „syndrom sztokholmski”: agresor może liczyć u nich na większe zrozumienie niż wyzwoliciel.
J

JOACHIM TRENKNER: To Pan napisał historyczne przemówienie prezydenta USA Ronalda Reagana, które wygłosił on w 1987 r. pod Bramą Brandenburską i w którym znalazło się słynne zdanie: „Mr. Gorbaczow, niech pan otworzy tę bramę! Mr. Gorbaczow, niech pan zburzy ten mur!”. Co Pan czuł, gdy dwa lata później mur istotnie runął?
JOHN KORNBLUM: Jak wszyscy, 9 listopada 1989 r. byłem zaskoczony, że mur upadł i że stało się to tak bezproblemowo. Gdyby się pilniej przyglądano, to najpóźniej wiosną 1989 r. można było dostrzec, że NRD jest na dnie – politycznie, gospodarczo i moralnie. A przemówienie Reagana miało pokazać wszystkim, dobitnie i klarownie, jak USA i Zachód powinny reagować na zbliżającą się plajtę NRD: nie poprzez „uznanie realiów”, za czym opowiadało się wtedy wielu w Niemczech Zachodnich, lecz poprzez zburzenie muru i wyzwolenie całej Europy...

4580

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]