Reklama

Jak Północ z Południem

Jak Północ z Południem

24.07.2005
Czyta się kilka minut
Przez dwa kolejne odcinki cyklu będziemy zapoznawali się z encyklikami społecznymi: Sollicitudo rei socialis (o społecznej trosce Kościoła), podpisaną 30 grudnia 1987 r., oraz “Centesimus annus" (w stuletnią rocznicę) z 1 maja 1991 r.
O

Obie wydano z okazji rocznic: pierwszą w 20. rocznicę ogłoszenia encykliki Pawła VI “Populorum progressio" (o rozwoju narodów, 1967), drugą zaś - w setną rocznicę opublikowania pierwszej z nowoczesnych encyklik społecznych, czyli “Rerum novarum" (rzeczy nowych, 1891) Leona XIII. Nie należy jednak sądzić, że encykliki te miały utrwalić samozadowolenie Kościoła poprzez powtarzanie dogmatycznie sformułowanych już tez. Wręcz przeciwnie, ich uważna lektura wskazuje, że nauczanie społeczne nie ma charakteru dogmatycznego, ale polega na zastosowaniu chrześcijańskiej antropologii do analizy konkretnych sytuacji społecznych. Celem tych starań jest sformułowanie zadań i zasad, jakimi powinni się kierować wierzący oraz wszyscy ludzie dobrej woli.

Leon XIII zajął się charakterystycznym dla Europy i Ameryki konfliktem między kapitałem i pracą, który zdefiniował jako “...

9522

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]