Reklama

Grześ wśród Rastignaców

Grześ wśród Rastignaców

22.01.1995
Czyta się kilka minut
Rynek prasowy rządzi się dzisiaj bezwzględnymi prawami, wśród których najważniejsze brzmi: kto nie zdobywa czytelników, ten ginie. Ponieważ zaś czytelnicy lubią awantury, toteż dobrze jest co pewien czas opublikować niekoniecznie mądry, za to koniecznie irytujący tekst, który spowoduje długotrwałą i burzliwą polemikę. Piszę to nie bez sarkazmu, ale nie sądzę, by należało się obrażać na rzeczywistość: tacy już jesteśmy, że lubimy igrzyska, a zdarza się przecież, że w toku owych igrzysk udaje się sformułować jakąś rozsądną myśl.
T

Takiej właśnie strategii domyślam się w decyzji "Tygodnika Powszechnego", by w pierwszym tegorocznym numerze opublikować esej Grzegorza Musiała "Wielki Impresariat, czyli o pokoleniu trzydziestolatków, czterdziestolatków i jeszcze trochę". Co prawda, dawno na tych łamach nie spotkałem takiego nagrodzenia insynuacji i przeinaczeń. Ale może warto było, o ile przy tej okazji zacznie się mówić o polskiej literaturze: bo właśnie na marginesie spotkania młodych (i średnio starych) literatów, jakie odbyło się niedawno w Krakowie, powstał ów zdumiewający tekst.

Utalentowani konformiści?

Tezy autora są następujące: warunkiem wielkiej sztuki jest nonkonformizm. "Nie ma mowy, by duchy zapraszane, nagradzane, honorowane (...) znalazły środki dość wybuchowe, aby rozsadzić tę swoją sytuację. (...) Na takim podłożu skapcaniałym wyrasta coraz...

10445

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]