Reklama

Grecja: trzeci „pakiet”

Grecja: trzeci „pakiet”

17.08.2015
Czyta się kilka minut
86 miliardów euro – tyle wyniesie kolejny, trzeci „pakiet pomocowy” dla Grecji, tj. suma nowych kredytów, których strefa euro udzieli Grekom w ciągu trzech lat.
Fot. Grażyna Makara
M

Ministrowie finansów strefy euro i rząd w Atenach ustalili w minionym tygodniu warunki „pakietu”; przyjął je też grecki parlament. Pakiet muszą zaakceptować parlamenty niektórych krajów, w tym Niemiec (głosowania w najbliższych dniach). Strefa euro ma nadzieję, że po tych trzech latach Grecja będzie na tyle ustabilizowana, że nie będzie potrzebować dalszych kredytów.

Jakie są warunki pakietu? Rząd Aleksisa Tsiprasa zgodził się na dalsze oszczędności budżetowe. Sumę 50 mld euro (z ustalonych 86 mld) Ateny wydadzą na obsługę długów, np. wobec Europejskiego Banku Centralnego i MFW. Pozostałych 26 mld to „bufor”, który zapewni greckim bankom dodatkowy kapitał. Reforma sektora bankowego to jeden z warunków pakietu; spekuluje się, że z czterech największych banków w kraju pozostaną dwa. Koszty tej reformy nie obciążą (inaczej niż w przypadku Cypru) obywateli – ma to zachęcić Greków do wpłacania na powrót gotówki, którą masowo pobrali ze swych kont z obawy przed załamaniem się systemu bankowego. Ateny zobowiązały się też do reformy systemu emerytalnego (bardzo drogiego) i liberalizacji rynku pracy, by podnieść konkurencyjność. Strefa euro wyklucza wprawdzie umorzenie greckich długów, ale mowa jest o „ułatwieniach”, np. obniżeniu oprocentowania i wydłużeniu terminu spłat kredytów.

Szef grupy krajów strefy euro, Jeroen Dijsselbloem, mówi otwarcie, że jeśli Grecja nie będzie realizować zobowiązań, program może zostać wstrzymany. Ale obserwatorzy odnotowują, że atmosfera między strefą euro i Grecją poprawia się; przyczynić miało się do tego odejście ekscentrycznego ministra finansów Janisa Warufakisa. Jego następca Euklides Tsakalotos uważany jest za solidnego – co mówi nawet niemiecki minister Wolfgang Schäuble. Otwarta pozostaje za to kwestia, czy przetrwa rząd Tsiprasa: podczas głosowania w parlamencie część posłów jego koalicji nie poparła warunków pakietu i gdyby nie poparcie proeuropejskiej opozycji, Tsipras nie miałby większości. ©℗

 

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, kierownik działów Świat i Historia. Ur. 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]