Reklama

Gdy rozum młodzieży śpi...

Gdy rozum młodzieży śpi...

29.03.2011
Czyta się kilka minut
Trudno się nie zgodzić z obrazem młodzieżowego ducha, tak ostro i dobitnie zarysowanym przez Jana Hartmana.
T

Trudno się nie zgodzić z obrazem młodzieżowego ducha, tak ostro i dobitnie zarysowanym przez Jana Hartmana. Nie trudno się też nie uśmiechnąć, słysząc znajomą melodię fraz i frazesów współczesnego języka, jakie przytacza. Czytelnik czyni to, nawet gdy - tak jak ja - sam należy do grupy, która tak bezlitośnie osądzona zostaje przez krakowskiego filozofa. Moc argumentów i przenikliwość sędziego każą przyjąć straszliwy wyrok z pokorą winnego, którego nie usprawiedliwia nawet jego chmurny i durny wiek.

Niezależnie jednak od tego, czy opis stanu młodzieżowego umysłu jest poprawny, wątpliwość mogą wzbudzić okoliczności, które sędzia - być może z braku świadków - pomija w uzasadnieniu wyroku. Być może zbłądzenie młodzieńczego rozumu to tylko część większej zbrodni, a może nawet korupcji społeczeństwa. Odsłonięcie jej kazałoby przywołać pod sąd także wychowawców...

3850

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]