Franciszek w Lizbonie: „Kościół ma być dla wszystkich”

Konsumpcjonizm i potrzeba inkluzywnego Kościoła – to jedne z głównych tematów, które wczoraj poruszył papież w homilii do setek tysięcy młodych ludzi.

04.08.2023

Czyta się kilka minut

Papież Franciszek w parku Edwarda VII w centrum Lizbony podczas Światowych Dni Młodzieży. Portugalia, 3 sierpnia 2023
Papież Franciszek w parku Edwarda VII w centrum Lizbony podczas Światowych Dni Młodzieży. Portugalia, 3 sierpnia 2023 / fot. THOMAS COEX/AFP/East News

Papież rozpoczął drugi dzień swojego pobytu w Portugalii od spotkania z młodzieżą ukraińską, która wręczyła mu snop pszenicy, bochenek chleba i wodę źródlaną, tłumacząc, że w Ukrainie śmierć nie następuje tylko od pocisków, ale także z głodu. Papież otrzymał też fragmenty pocisków z cmentarza w Borysławiu. Franciszek poprosił, aby młodzi Ukraińcy wybaczyli mu, że nie jest w stanie zrobić nic więcej dla pokoju, i zapewnił o swojej modlitwie. 

Jeszcze przed południem udał się na Uniwersytet Katolicki i do miejscowości Cascais, gdzie dokończył malowanie muralu będącego częścią młodzieżowego projektu „Życie Między Światami” mającego na celu m.in. integrację młodych osób z różnych kultur i środowisk.

Więcej niż algorytm

Konsumpcjonizm i potrzeba inkluzywnego Kościoła – to jedne z głównych tematów, które wczoraj poruszył papież w czasie pierwszej homilii wygłoszonej do setek tysięcy młodych zgromadzonych w centrum Lizbony. Franciszek odpowiadał na pytania i wątpliwości młodych osób, które mówiły mu o swoim poczuciu wykluczenia i braku akceptacji w Kościele. „W Kościele jest miejsce dla wszystkich” — podkreślał podczas mszy w parku Edwarda VII w Lizbonie, po czym poprosił, aby każdy powtórzył słowo „wszystkich” w swoim języku. 

Papież zwrócił szczególną uwagę na potrzebę walki z konsumpcjonizmem i utopijną rzeczywistością, z którą młodzi ludzie spotkają się w mediach społecznościowych. „Twoje imię jest znane, pojawia się w sieciach społecznościowych, przechodzi przez algorytmy, które dopisują mu upodobania i preferencje, co nie wyklucza twojej wyjątkowości, ale służy badaniom rynku” — mówił Franciszek, jednocześnie dziękując młodzieży za wyczulenie na fałsz i kłamstwo obecne w mediach społecznościowych.

W piątek rano papież wyspowiadał kilku uczestników ŚDM oraz wygłosił przemówienie na spotkaniu z przedstawicielami ośrodków pomocy i charytatywnych. Punktem kulminacyjnym dzisiejszego dnia będzie Droga Krzyżowa i wspólna modlitwa z młodzieżą w parku Edwarda VII.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Studiowała nauki polityczne na Universidad de los Andes w Bogocie. W latach 2015-16 pracowała dla Hiszpańskiego Instytutu Nauki CSIC w departamencie antropologii w Barcelonie. Mieszkała w Kolumbii, Meksyku, Peru i Argentynie. Przeprowadzała wywiady m.in. z… więcej