Reklama

Etos glana

Etos glana

16.03.2003
Czyta się kilka minut
Do napisania tego tekstu skłoniła mnie rozmowa z Krzysztofem Vargą. Moje losy były inne, choć niegdyś także uległem urokowi kontestacji i schodzone rumuńskie buty robocze, szumnie zwane glanami, stały się częścią mego uniformu nihilisty.
M

Mentalnie nie kształtowały mnie ani muzyka, ani powieści undergroundowych pisarzy. Gitarowe brzmienia wydawały mi się prymitywne, a teksty o śmierci i pustce nie przemawiały do wyobraźni. A jednak wchodzenie w dorosłość zbiegło się z jednej strony z upadkiem komunizmu, z drugiej zaś z flirtem (bo nie nazwałbym tego miłością) ze światem frustracji, nihilizmu i tanich ideologii. Dziś na ten okres spoglądam z dystansu i wydaję się sobie dość zabawny.

Niektórzy mówią: „Stary, zupełnie Ci odbiło - zdradziłeś ideały swojej młodości!”. Ja zaś odpowiadam: „To była młodość, ale czy były faktycznie jakieś ideały?”. Chyba większość młodych ludzi, bez względu na czas i okoliczności, ma w życiu pięć minut, kiedy na wszystko mówi „nie”. Moje pokolenie kontestowało w sposób szczególny, dziś już chyba zapomniany. Kontestacja ta czeka wciąż na swego dziejopisa. Pomijając drobne artykuły, nie...

4647

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]