Reklama

Ładowanie...

Emor

12.05.2009
Czyta się kilka minut
Księga Kapłańska 21,1 - 24,23
S

Siedem tygodni, a dokładniej: 49 dni trwa okres nazywany Omer, czas dzielący święto Pesach i święto Szawuot. W parszy Emor znajduje się nakaz liczenia tych dni i wygłaszania co wieczór odpowiedniego błogosławieństwa: "Błogosławiony jesteś Ty... który uświęciłeś nas swoimi przykazaniami i nakazałeś nam liczenie Omer". Wspólnota wiernych zbliża się do święta ofiarowania Tory; jest w tym oczekiwanie i pragnienie Księgi Życia. Pesach jest świętem wyzwolenia spod władzy Faraonów, a w Szawuot Żydzi otrzymali Torę i stali się narodem powołanym do służenia Bogu.

Powstała ok. 1300 r. "Księga Nauczania" wyjaśnia, dlaczego Żydzi mają liczyć te dni: "Cały sens istnienia ludu żydowskiego zawiera się w Torze. Zaistniał dla Tory. By mógł otrzymać Torę na Synaju, został wybawiony z niewoli egipskiej i mógł opuścić ziemię Faraonów. Właśnie dlatego otrzymaliśmy nakaz liczenia...

4312

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]