Reklama

Ekologiczny klasztor

Ekologiczny klasztor

02.10.2017
Czyta się kilka minut
Franciszkanie z Asyżu będą „racjonalnie gospodarować energią” – porozumienie pomiędzy zakonem a Agencją Ochrony Środowiska podpisano na kilka dni przed uroczystością św. Franciszka, patrona ekologii.
P

Programem objęty zostanie cały kompleks Sacro Convento – jedno z największych centrów pielgrzymkowych świata – łączący klasztor, bazylikę i grób świętego. W zabytkowych pomieszczeniach zmodernizowane zostanie ogrzewanie (panele słoneczne, ciepło systemowe) i oświetlenie (energooszczędne żarówki LED). Budynki będą docieplone, a systemy zużycia energii elektrycznej i wody zostaną wyposażone w elektroniczne regulatory. W klasztorze i domu pielgrzyma obowiązywać będzie selektywna zbiórka odpadów. Bracia włączą się też w edukację ekologiczną pielgrzymów oraz mieszkańców miasta.

Asyski klasztor, a wraz z nim cała diecezja, to największe instytucje spośród 40 kościelnych organizacji, które ogłosiły, że wycofują się z użycia paliw kopalnych i będą korzystać z odnawialnych źródeł energii. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]