Reklama

Dyplomacja i ludzie

Dyplomacja i ludzie

26.04.2015
Czyta się kilka minut
25 lat temu Polska i Izrael wznowiły relacje dyplomatyczne, zerwane przez władze PRL-u ponad 20 lat wcześniej z polecenia Moskwy.
O

Od razu pojawiła się okazja, by deklaracje zamienić w konkrety: Izrael poprosił Polskę o pomoc w tranzycie Żydów ze Związku Sowieckiego, który zezwolił na masową ich emigrację (ale nie wprost do Izraela, lecz przez wybrany kraj tranzytowy). Premier Mazowiecki zgodził się na tranzyt Żydów przez polskie lotniska, mimo zagrożenia ze strony arabskich terrorystów. W ten sposób w latach 1990-92 z ZSRR i Rosji do Izraela przerzucono – w ramach tajnej operacji „Most”, organizowanej przez Urząd Ochrony Państwa, Mosad i CIA – kilkadziesiąt tysięcy Żydów; przypieczętowało to nowy rozdział w relacjach obu państw.

25 lat później są one dużo bliższe, bo już nie tylko uwarunkowane dyplomacją, ale też relacjami międzyludzkimi. Debata o stosunkach polsko-żydowskich, która od lat toczy się w Polsce, zwiększa zainteresowanie wielokulturową przeszłością Polski, ale i zmusza do odpowiedzi na...

1794

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]