Reklama

Dwa światy

Dwa światy

23.02.2003
Czyta się kilka minut
R

Romuald Jakub Weksler-Waszkinel: ZGŁĘBIAJĄC TAJEMNICĘ KOŚCIOŁA... - Jest 23 lutego 1978 roku; Roman Waszkinel, od blisko dwunastu lat ksiądz katolicki, rozmawia przy kolacji ze swoją matką o wojennej przeszłości. Piotr i Emilia Waszkinelowie przyjechali w 1945 roku z Wileńszczyzny, ze Święcian, gdzie spędzili wojnę i gdzie urodził się ich syn.

„W pewnym momencie wprost zapytałem:

- Mamo, a Żydzi? Znałaś w Święcianach Żydów?

Spojrzała na mnie i zamilkła, jakby się wewnętrznie mocowała...

- Romek - zaczęła po chwili - przecież wiesz, że w czasie wojny, gdy przyszli Niemcy, w 1941 roku... - Głos jej zadrżał, w oczach pojawiły się łzy. Wziąłem jej dłonie w swoje ręce i ucałowałem, prosząc, aby mi wreszcie
powiedziała całą prawdę. I wtedy po raz pierwszy w życiu usłyszałem:

- Miałeś wspaniałych Rodziców, bardzo ciebie kochali - byli Żydami, zostali...

8785

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]