Reklama

Dramatyczny los francuskich kościołów

Dramatyczny los francuskich kościołów

27.07.2020
Czyta się kilka minut
T

To kolejny głośny pożar we Francji: podpalono budynek opactwa w Ligugé. Szczęśliwie ogień nie dostał się do biblioteki, kryjącej bogaty zbiór piśmiennictwa religijnego. Opactwo, założone w 361 r. przez św. Marcina – współtwórcę monastycyzmu w Europie – uważane jest za kolebkę francuskiego chrześcijaństwa.

Wcześniej płonęła katedra w Nantes. Podejrzany o podpalenie – Rwandyjczyk, który pracował w diecezji jako wolontariusz – przyznał się do winy. Jego motyw nie jest znany. Wcześniej zeznał, że był zły na władze francuskie, bo nie chciały przedłużyć mu prawa pobytu.

Ostatnio we Francji dochodzi corocznie do ok. tysiąca aktów agresji wobec miejsc i symboli kultu chrześcijańskiego (w kraju są 42 tys. kościołów i kaplic, wiele to zabytki). Ataki mają różny charakter, od celowych profanacji po akty wandalizmu. Pożar w Nantes wywołał teraz dyskusję, także polityczną. „Coś dzieje się z naszym społeczeństwem. Długo nie było to szerzej zauważane. Teraz, za sprawą wielkich pożarów, każdy ma to przed oczami” – komentował Stefan Lunte, działacz samorządowy. „Jeśli atakowane są miejsca kultu, stajemy przed poważnym problemem jako wspólnota” – mówił gazecie „Le Parisien” Stéphane Bern, pełnomocnik rządu ds. dziedzictwa kulturowego. ©℗
Na podst. FAZ, DR, VaticanNews

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]