Reklama

Ładowanie...

Dialog w stylu Pearl Harbor

06.09.2011
Czyta się kilka minut
Podczas wizytowania zakonów żeńskich w USA dochodziło do błędów i nadużyć - przyznał abp Joseph Tobin, sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego.
B

Bezprecedensową tzw. wizytację apostolską - czyli kontrolę jakości życia - w ponad 400 amerykańskich zgromadzeniach zarządził 3 lata temu kard. Franc Rodé, ówczesny (do stycznia br.) szef Kongregacji. To odpowiedź Watykanu - mówił - na prośby "ważnych osobistości Kościoła w USA". Powód? Gwałtowny spadek liczby zakonnic: 40 lat temu - ponad 175 tys., a dziś 73 tys., przy czym średnia wieku wynosi 69 lat. A poza tym: uleganie mentalności świeckiej i duchowi feminizmu, kwestionowanie nauczania Magisterium.

Wiele zakonnic słowa te, jak też całą wizytację, uznało za atak na ich koncepcję życia mniszego, obecności w Kościele i świecie, za zamach na nauczanie Soboru Watykańskiego II o życiu konsekrowanym. Pytały: dlaczego o watykańskiej inicjatywie dowiedziały się z mediów świeckich? Jaki sens może mieć wizytacja, gdy żeńskie zgromadzenia pozostają w regularnym...

4027

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]