Dialog w stylu Pearl Harbor

Podczas wizytowania zakonów żeńskich w USA dochodziło do błędów i nadużyć - przyznał abp Joseph Tobin, sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego.

06.09.2011

Czyta się kilka minut

Bezprecedensową tzw. wizytację apostolską - czyli kontrolę jakości życia - w ponad 400 amerykańskich zgromadzeniach zarządził 3 lata temu kard. Franc Rodé, ówczesny (do stycznia br.) szef Kongregacji. To odpowiedź Watykanu - mówił - na prośby "ważnych osobistości Kościoła w USA". Powód? Gwałtowny spadek liczby zakonnic: 40 lat temu - ponad 175 tys., a dziś 73 tys., przy czym średnia wieku wynosi 69 lat. A poza tym: uleganie mentalności świeckiej i duchowi feminizmu, kwestionowanie nauczania Magisterium.

Wiele zakonnic słowa te, jak też całą wizytację, uznało za atak na ich koncepcję życia mniszego, obecności w Kościele i świecie, za zamach na nauczanie Soboru Watykańskiego II o życiu konsekrowanym. Pytały: dlaczego o watykańskiej inicjatywie dowiedziały się z mediów świeckich? Jaki sens może mieć wizytacja, gdy żeńskie zgromadzenia pozostają w regularnym dialogu z władzami kościelnymi, zarówno w Watykanie, jak i w swoich diecezjach? W październiku 2010 r. w obronie zakonnic stanęli biskupi Kalifornii. Miesiąc wcześniej kard. Seán O’Malley z Bostonu (zakonnik) w imieniu swoim i Komitetu ds. Duchownych, Życia Konsekrowanego i Powołań w episkopacie USA dziękował siostrom za ich obecność i dzieło.

Wizytacja apostolska to "doświadczenie komunii kościelnej" - tak przebieg kontroli oceniła w marcu br. s. Mary Clare Millea, z ramienia Watykanu szefująca pracom. Watykan od początku mówił o dialogu, tymczasem jedna z zakonnic anonimowo stwierdziła: "to dialog, ale w stylu Pearl Harbor".

W sierpniu br. w rozmowie z agencją Catholic News Service abp Tobin, sam zakonnik, przyznał: "Uważam, że każda wizytacja winna mieć wymiar dialogiczny, tymczasem sposób, w jaki zadbano o wizytację w USA, od początku temu nie służył".

Fakt, że kard. Rodé zdecydował, iż poszczególne zgromadzenia nie miały prawa wglądu do wizytatorskich raportów o nich, to tylko "część rzeczywistej krzywdy, która spotkała zakonnice na samym początku" - stwierdził sekretarz Kongregacji. Sytuację pogarszały "rozsiewane pogłoski", że Watykan ma zamiar dokonać wymiany przełożonych niektórych zgromadzeń czy też skasować niektóre. Zapanował taki klimat, mówił abp Tobin, że myśl o zamykaniu części zakonów "nie wydawała się taka bezpodstawna. To tak jak z kazaniem: nie to jest ważne, co się mówi, ale to, co się słyszy... A to, co wiele z tych kobiet usłyszało, to że ich życie zakonne jest nielojalne i pozbawione wiary". Hierarcha zauważył na koniec, że w USA rośnie liczba zakonnic, które mówią: "Owszem, potrzebujemy pojednania, ale to winno dokonać się pośród nas. Takie rzeczy nie mogą być narzucone przez Watykan".

"Zaufanie, które winno charakteryzować siostry i synów Bożych i uczniów Jezusa - stwierdził abp Tobin - nie odbuduje się z dnia na dzień. Zakonnice mają prawo powiedzieć: »No to teraz zobaczymy«".

Abp Jo?o Braz de Awiz, który przejął po kard. Rodé stanowisko prefekta Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego, powiedział niedawno na łamach włoskiego pisma "30 Giorni", że jednym z najważniejszych celów jego dykasterii jest "odbudowa zaufania" u zakonnic i zakonników, utracona z powodu "niektórych wcześniejszych posunięć". Zapytany o wizytację apostolską w USA odpowiedział: "Zaczęliśmy na nowo słuchać. Problemy istnieją, ale musimy zajmować się nimi w inny sposób, bez wstępnych potępień i przez wsłuchiwanie się w ludzkie troski".

S. Mary Lou Wirtz, przewodnicząca Międzynarodowego Zjednoczenia Wyższych Przełożonych Zakonnych, skomentowała: "Okna zostały otwarte na świeże działania. Daje się czuć nadzieję na budowanie głębszych i lepszych relacji".

CNS, CWN, KAI, "National Catholic Reporter"

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 37/2011