Reklama

Ładowanie...

Czytanie teatru

19.10.2003
Czyta się kilka minut
Dybuk to wstępująca w ciało żyjącego człowieka potępiona dusza, która chce oczyścić się z popełnionego grzechu, albo taka, która wchodząc w bliską osobę żąda naprawienia zła i niesprawiedliwości doznanych za życia.

“Dybuk jest kontynuacją życia - mówił Krzysztof Warlikowski. - Jest też świadectwem wędrówki dusz, ich odnajdywania się. Współcześnie jest uosobieniem pamięci, której nie chcemy się pozbyć, którą chcemy kultywować w sobie, pamięci, która nas dzisiaj ocala". Reżyser buduje swojego “Dybuka" z trzech różnych tekstów: pierwszy to siedem krótkich opowiastek (zaczerpniętych m.in. z “Shlomo’s stories: selected tales" Shlomo Carlebacha i Susan Yael Mesinai oraz “Kabały" Zev ben Shimona Haleviego); drugi to “Dybuk" Szymona An-skiego, przepisany i pocięty - Warlikowski odziera go z rodzajowości, zostawia tylko to, co najważniejsze (i bardzo dobrze); całość kończy zaś nowela Hanny Krall pod tym samym tytułem (wplecione zostały także fragmenty opowiadania “Tam już nie ma żadnej rzeki").

“Dybuk" An-skiego to baśniowa historia o wędrującej duszy, która szuka spoczynku:...

8481

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]