Reklama

Ładowanie...

Czciciele bałwanów

29.07.2013
Czyta się kilka minut
Oddawać się bałwochwalstwu to tyle co czcić, modlić się i jednocześnie obawiać (a nawet bać się) boga, do którego ślemy prośby.
T

Taki kult ma na celu, z jednej strony udobruchanie boga, z drugiej uzyskanie jego przychylności, a tym samym nieomal wymuszenie korzystnych dla nas decyzji.
Na ogół wiemy, że strach nie jest najlepszym spoiwem łączącym ludzi. Niemniej czasami... Św. Ignacy Loyola twierdzi, że strach, wbrew swej naturze, spełnia czasem dobrą rolę. I pewnie ma rację. Ileż to razy nawet nie strach przed karą, lecz wstyd powstrzymywały nas przed nienawistnym słowem lub podłym czynem! W odniesieniu do Boga, w ostatecznym rozrachunku, kult wymuszony przez strach, paradoksalnie, staje się sposobem na podporządkowanie Boga człowiekowi. Patrząc zaś z innej strony, obrzędy religijne stają się sposobem, dzięki któremu człowiek nie tyle uczestniczy w Bożej wszechmocy, co stara się ją posiąść, zawładnąć nią, a następnie dowolnie nią dysponować. Zarówno dla osiągnięcia dobrych, jak i złych celów.
...

3644

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]