Reklama

Czciciele bałwanów

Czciciele bałwanów

29.07.2013
Czyta się kilka minut
Oddawać się bałwochwalstwu to tyle co czcić, modlić się i jednocześnie obawiać (a nawet bać się) boga, do którego ślemy prośby.
T

Taki kult ma na celu, z jednej strony udobruchanie boga, z drugiej uzyskanie jego przychylności, a tym samym nieomal wymuszenie korzystnych dla nas decyzji.
Na ogół wiemy, że strach nie jest najlepszym spoiwem łączącym ludzi. Niemniej czasami... Św. Ignacy Loyola twierdzi, że strach, wbrew swej naturze, spełnia czasem dobrą rolę. I pewnie ma rację. Ileż to razy nawet nie strach przed karą, lecz wstyd powstrzymywały nas przed nienawistnym słowem lub podłym czynem! W odniesieniu do Boga, w ostatecznym rozrachunku, kult wymuszony przez strach, paradoksalnie, staje się sposobem na podporządkowanie Boga człowiekowi. Patrząc zaś z innej strony, obrzędy religijne stają się sposobem, dzięki któremu człowiek nie tyle uczestniczy w Bożej wszechmocy, co stara się ją posiąść, zawładnąć nią, a następnie dowolnie nią dysponować. Zarówno dla osiągnięcia dobrych, jak i złych celów.
...

3644

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]