Czas na nowość

Leszek Zegzda, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej: Sądecko-Gorlickie może konkurować ze swoimi atrakcyjnymi sąsiadami, stanowić dla przyjeżdżających alternatywę wobec Podhala i Krakowa.

19.10.2014

Czyta się kilka minut

Leszek Zegzda, prezes MOT /
Leszek Zegzda, prezes MOT /

MARCIN ŻYŁA: Dlaczego warto odwiedzić okolice Gorlic i Nowego Sącza?
LESZEK ZEGZDA: To dwie atrakcyjne krainy, mające dużo wspólnych atutów, dzięki czemu możemy je promować jako jedną turystyczną destynację. Turystyka, tak jak wiele innych dziedzin, podlega modom – wybierając miejsca do odpoczynku, ludzie szukają nowości. Wtedy swoje „pięć minut” mają regiony o dużym potencjale turystycznym, który dotąd nie był dostatecznie wykorzystany, najczęściej z powodu braku odpowiedniej promocji. Sądecko-Gorlickie, z bogatą tradycją, skarbami folkloru, kuchni i pięknymi krajobrazami, z pewnością może konkurować ze swoimi sąsiadami: to alternatywa dla zatłoczonego Podhala czy metropolitarnego Krakowa.
Promocja regionu odbywa się w ramach projektu dofinansowanego ze szwajcarsko-polskiego programu współpracy. Na czym on polega?
Podczas realizacji projektu „Lokalne inicjatywy na rzecz rozwoju regionalnego powiatu gorlickiego i nowosądeckiego” MOT odpowiada za promocję tzw. subregionu. Projekt realizowany jest w partnerstwie z powiatami gorlickim i nowosądeckim oraz z Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego jako jego liderem. Dzięki środkom szwajcarskim prowadzimy działania standardowe, takie jak prezentacja na targach, ale również akcje ambientowe, np. w biurowcach krakowskich lub w sieci kin. Towarzyszy temu kampania w mediach. Powstał też specjalny portal internetowy.
Prawie każdy słyszał o Łemkach. Jednak na terenie, o którym rozmawiamy, mieszkają też przedstawiciele innych grup etnicznych.
Położenie subregionu gorlicko-sądeckiego na pograniczu różnych kultur czyni z wielokulturowości walor doceniany przez turystów. Ziemie te zamieszkują też Lachowie Sądeccy, Górale Sądeccy – zwani Białymi, w odróżnieniu od Czarnych Górali znad Popradu. Kultura Łemków, wrośnięta w pejzaż Beskidu Niskiego, wiąże się z Zagrodą Maziarską we wsi Łosie, a wraz z nią ze „Szlakiem przemysłu naftowego”. Na uwagę zasługują też Pogórzanie. Ich kulturę reprezentują obiekty zgromadzone w Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku. Ostatnio widzimy odradzanie się pogórzańskich tradycji: w Stróżach, Bobowej czy Korzennej powstają np. zespoły regionalne.
Około miliona turystów odwiedza rocznie „Szlak architektury drewnianej”. Czym wyróżniają się drewniane kościoły i cerkwie w Małopolsce?
Zarządzany przez MOT „Szlak architektury drewnianej” to marszruta o długości 1,5 tys. km i z 253 drewnianymi zabytkami po drodze. Do szlaku należy osiem obiektów wpisanych na listę UNESCO, z czego sześć położonych jest w subregionie sądecko-gorlickim. Są to kościółki w Sękowej i Binarowej oraz cerkwie w Powroźniku, Owczarach, Kwiatoniu i Brunarach Wyżnych. Ponad 40 obiektów, na co dzień zamkniętych, udostępniamy w sezonie do zwiedzania. We wnętrzach niektórych organizujemy koncerty z cyklu „Muzyka zaklęta w drewnie”. „Szlakiem architektury drewnianej” odbywają się też rajdy rowerowe.
W maju 2015 r. przypada 100. rocznica bitwy gorlickiej. Czego mogą się spodziewać odwiedzający w tym czasie Gorlice?
Zapraszamy ich do wędrówki „Szlakiem frontu wschodniego I wojny światowej”, utworzonego na mocy porozumienia ośmiu województw, m.in. Małopolski. Tędy lubi chadzać historia, jej świadkami są zabytkowe cmentarze – dzieła cenionych architektów – oraz pola bitewne i twierdze. Towarzyszy im pamięć o tych, którzy tu ginęli przed stuleciem, o przedstawicielach wielu narodów Europy.
Nadchodzi zima – co wtedy ma do zaoferowania region Nowego Sącza i Gorlic?
Spośród 60 stacji narciarskich Małopolski ponad 10 znajduje się właśnie tutaj. Wystarczy wspomnieć Krynicę-Zdrój, Rytro, Wierchomlę, Muszynę, Tylicz i Magurę Małastowską. Atrakcyjność tych ośrodków zwiększa bliskość uzdrowisk. Oprócz tras zjazdowych karierę robią trasy do narciarstwa biegowego wokół Krynicy, w Ptaszkowej, w okolicach Obidzy koło Piwnicznej oraz „Śnieżne trasy przez lasy” w sołectwie Krzywa niedaleko Sękowej. Pojawiają się też innowacje: dzięki finansowaniu z projektu szwajcarskiego zakupiono w Rytrze urządzenia do treningu narciarskiego „na sucho” oraz do nauki jazdy dla dzieci. Organizujemy plebiscyty na najlepszą stację narciarską. W Ogólnopolskich Inauguracjach Sezonu Zimowego w Małopolsce bierze udział minister sportu i turystyki. Za kilka tygodni nowy sezon otworzymy na Sądecczyźnie – prawdopodobnie na Jaworzynie Krynickiej. Zapraszamy!

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 43/2014

Artykuł pochodzi z dodatku „Obierz kierunek Gorlickie+Sądeckie