Reklama

Czas drzeworytu

Czas drzeworytu

20.10.2014
Czyta się kilka minut
Jeśli uznalibyśmy, że kolorystyką jesieni rządzi van Gogh, barwami lata włada Rubens, zaś wiosna pozostaje pod opieką Malczewskiego – to zima byłaby czasem Dürera. Zima to czerń i biel, barwy drzeworytu.
O

Oczywiście chodzi o naszą strefę klimatyczną. Już późna jesień oczyszcza świat z kolorów i sprawia, że wkraczamy w okres, kiedy to, co w ciągu roku narosło, a do dziś było niewidzialne, staje się widoczne, bo już niczym – ani liśćmi, ani kwiatami czy owocami – nie osłonięte. Jednocześnie czerń i biel wskazują na to, gdzie rodzą się kolory świata. Takie ogołocenie z barw może i rzeczywiście zasmuca, a niektórych nawet wprowadza w depresję. Czy jednak zawsze i wszędzie? Czy musi przyprawiać człowieka o bolesne przeżycia? Z pewnością tak – by się o tym przekonać, wystarczy przyjrzeć się temu, co działo się przed i w czasie zakończonego właśnie Synodu.
„By odkryć to, o co Pan prosi dziś swój Kościół, musimy nadstawić ucha na puls naszych czasów i poczuć »zapach« współczesnego człowieka, aż sami przesiąkniemy jego radościami i nadziejami, jego smutkami i niepokojami. Tylko wówczas...

2464

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]