Reklama

Cud malowania

Cud malowania

11.04.2004
Czyta się kilka minut
Postać Jerzego Nowosielskiego pojawia się w tych filmach tylko na ekranie małego monitora. Słychać jego głos: wypowiedzi sprzed kilku, kilkunastu lat. Najbardziej wstrząsa aktualnością ta, w której artysta mówi o złu wypełniającym świat do tego stopnia, że każde dobro wydaje się zadziwiającym cudem.
T

Ten dokument jest groźny - mimo że mówi o sztuce uwalniającej pierwiastek najwyższego dobra. Nie ma tu łagodzących niedomówień, oswajających metafor. Przejmująco brzmią słowa Andrzeja Starmacha, przyjaciela wielkiego malarza i opiekuna jego twórczości, gdy mówi, że teraz nie widzi go przy pracy, ale skulonego na wersalce i jedzącego bób. Że tak naprawdę rozumie go już tylko wtedy, gdy profesor powtarza: “Panie Andrzeju, ja chyba jestem bardzo chory".

Do tego świadectwa cierpienia dołączają inne: artystów, architektów, kapłanów, krytyków i historyków sztuki. Mówią o alkoholu, który pozwalał Nowosielskiemu oswajać grozę świata i który sam stawał się grozą jego życia. O bolesnym buncie człowieka przeciw złu, atakującemu śmiercią każdej rośliny i każdego zwierzęcia - śmiercią najbliższej osoby. O trudzie nadawania materii nieprzemijalnej godności - o przemianie...

6336

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]