Reklama

Cracow Klezmer Band, „Remembrance"

Cracow Klezmer Band, „Remembrance"

21.08.2007
Czyta się kilka minut
W

Wraz z końcem minionego roku zakończył działalność Cracow Klezmer Band. Nie oznacza to jednak zawieszenia współpracy tworzących formację muzyków - grupa natychmiast odrodziła się pod szyldem Bester Quartet. Artyści uznali po prostu, że stara nazwa nie koresponduje z jej aktualną twórczą kondycją i repertuarem. Przez 10 lat zespół uchodził w Polsce za czołową grupę klezmerską, a także ambasadora tej tradycji na świecie (jego płyty wydawała ciesząca się wielką estymą i należąca do Johna Zorna wytwórnia Tzadik). Każdy, kto śledził karierę krakowskiego projektu, wie jednak, że "klezmerstwo" stanowiło dla niego jedynie punkt wyjścia, określało pewien rodzaj ekspresji, a nie gatunkowy idiom. Język grupy ujmował zawsze barwnością, a przy tym lekkością i swadą. Muzyka żydowska mieszała się w twórczości krakowian z ognistymi, bałkańskimi skalami, motywami arabskimi, słowiańską...

2349

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]