Reklama

Ładowanie...

Ciekawiej dopiero po wyborach

15.05.2006
Czyta się kilka minut
Czeska kampania przed wyborami do niższej izby Parlamentu, które odbędą się na początku czerwca, najbardziej przypomina przedświąteczne akcje reklamowe hipermarketów. Zwłaszcza na billboardach Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), której założycielem i honorowym prezesem jest prezydent Václav Klaus, obywatele mogą sobie przeczytać, ile tysięcy koron zarobią na jej polityce podatkowej. Obiecujący - w odróżnieniu od hipermarketów - niczym nie ryzykuje: ODS nie zdobędzie 51 procent, a więc kompromisy z koalicjantami uniemożliwią, rzecz jasna, spełnienie ofert.
T

Trzęsienia ziemi nie ma. ODS, od 1997 r. w opozycji, zdobywa w rankingach najwięcej, ale mocne jest też drugie miejsce rządzącej socjaldemokracji. Z wynikami poniżej 1 proc. ze sceny odchodzi Unia Wolności (Unie Svobody), która przez pewien czas odpowiadała liberalnemu centroprawicowemu elektoratowi z miast. Dodajmy - niezbyt wiernemu. I chyba do tych wyborców przemówiła Partia Zielonych, przez lata wegetująca pod 5-procentowym progiem, a teraz zdobywająca w badaniach ok. 10 proc. Skupia działaczy różnych, też radykalnie lewicowych. W niewesołej sytuacji są chadecy (KDU-ČSL) - wg niektórych badań notujący nawet poniżej fatalnych 5 proc. Partia chce być prawicową, lecz główna część elektoratu - katolickiego oraz rolniczego - mieszka na wsi, i choć nie bieduje, nie należy też do zwolenników zbyt liberalnego rynku.

Wielką Nieobecną kampanii jest... polityka...

2020

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]