Reklama

Ciekawiej dopiero po wyborach

Ciekawiej dopiero po wyborach

15.05.2006
Czyta się kilka minut
Czeska kampania przed wyborami do niższej izby Parlamentu, które odbędą się na początku czerwca, najbardziej przypomina przedświąteczne akcje reklamowe hipermarketów. Zwłaszcza na billboardach Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), której założycielem i honorowym prezesem jest prezydent Václav Klaus, obywatele mogą sobie przeczytać, ile tysięcy koron zarobią na jej polityce podatkowej. Obiecujący - w odróżnieniu od hipermarketów - niczym nie ryzykuje: ODS nie zdobędzie 51 procent, a więc kompromisy z koalicjantami uniemożliwią, rzecz jasna, spełnienie ofert.
T

Trzęsienia ziemi nie ma. ODS, od 1997 r. w opozycji, zdobywa w rankingach najwięcej, ale mocne jest też drugie miejsce rządzącej socjaldemokracji. Z wynikami poniżej 1 proc. ze sceny odchodzi Unia Wolności (Unie Svobody), która przez pewien czas odpowiadała liberalnemu centroprawicowemu elektoratowi z miast. Dodajmy - niezbyt wiernemu. I chyba do tych wyborców przemówiła Partia Zielonych, przez lata wegetująca pod 5-procentowym progiem, a teraz zdobywająca w badaniach ok. 10 proc. Skupia działaczy różnych, też radykalnie lewicowych. W niewesołej sytuacji są chadecy (KDU-ČSL) - wg niektórych badań notujący nawet poniżej fatalnych 5 proc. Partia chce być prawicową, lecz główna część elektoratu - katolickiego oraz rolniczego - mieszka na wsi, i choć nie bieduje, nie należy też do zwolenników zbyt liberalnego rynku.

Wielką Nieobecną kampanii jest... polityka...

2020

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]