Reklama

Churchill, mózg i planety

Churchill, mózg i planety

05.03.2017
Czyta się kilka minut
Luty przyniósł coś interesującego miłośnikom zarówno nauki, jak i science fiction.
Artystyczna wizja widoku zimnego karła jednej z odkrytych ostatnio planet. Obok: Winston Churchill, Włochy, sierpień 1944 r. Fot. ESO / M. KORNMESSER, CAPT. TANNER / GETTY IMAGES
O

Odtwarzanie tkanek i organów ludzkich to zajęcie o klasycznym rodowodzie. Indyjski chirurg Suśruta w VI w. p.n.e. dokonał ponoć udanej transplantacji skóry (w celu zrekonstruowania nosa), co zresztą nie jest niemożliwe, biorąc pod uwagę ówczesny stan medycyny indyjskiej. Trochę trudniej uwierzyć w to, że święci Kosma i Damian przyszyli cesarzowi Justynianowi nogę pewnego Etiopczyka, gdy jego własna została zajęta przez gangrenę. Dziś rutynowo przeszczepiamy serca, płuca, nerki, wątroby, żołądki, ręce, szpik kostny. W 2015 r. włoski neurochirurg Sergio Canavero zapowiedział, że do końca 2017 r. opracuje i w pełni przetestuje metodologię przeszczepu głowy (choć z filozoficznego punktu widzenia można by się zastanawiać, czy nie jest to raczej przeszczep całego ciała minus głowa – wystarczy zapytać, kto tutaj jest biorcą). To jednak nie koniec.

Ponieważ do transplantacji potrzeba...

9200

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]