Reklama

Chopinowska plądrofonia

Chopinowska plądrofonia

16.02.2010
Czyta się kilka minut
Ewa Michnik pokazała publiczności Opery Wrocławskiej zapomnianą operę "Chopin". Czy było warto? Ze względu na jubileusz kompozytora tak. I tylko dlatego.
W

Wprowadzenie na scenę opery "Chopin" Giacoma Oreficego można uzasadnić tylko obchodami okrągłej rocznicy urodzin polskiego twórcy. Muzyczne kuriozum, jakim jest partytura Oreficego, to wszak nie tylko przykład bezwstydnej literackiej grafomanii, ale w warstwie brzmieniowej świadectwo wyjątkowo łzawego, choć miejscami ujmującego naiwnością dźwiękowego kiczu.

Włoski artysta, darzący opus Chopina obsesyjnym wręcz uczuciem, na potrzeby prawykonanej w 1901 roku w Mediolanie kompozycji dokonał drobiazgowej w spuściźnie Polaka kwerendy i złożył operę z ponad stu ulubionych motywów, dość siermiężnie je instrumentując i dodając partie wokalne w manierze bel canto. Całość ma cztery akty, które odwołują się do biografii Chopina. Zrazu w wigilijny wieczór gościmy na polskiej wsi, później przenosimy się do paryskiego salonu, słuchamy opowieści o listopadowych powstańcach...

3871

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]