Reklama

„Burza”, sztuka i łaska

„Burza”, sztuka i łaska

23.03.2003
Czyta się kilka minut
W

Wystan Hugh Auden: MORZE I ZWIERCIADŁO - blisko czterysta lata temu powstała „Burza”, uważana zwykle za ostatnią sztukę Szekspira i traktowana chętnie jako jego pożegnanie ze sceną i twórczością, czego znakiem ma być złamanie przez Prospera czarodziejskiej laski i zatopienie w morzu księgi. „W sztuki te - pisze Northrop Frye o późnych baśniach scenicznych Szekspira - autor przelał jak gdyby esencję swego dzieła”.

Sześćdziesiąt lat temu angielski poeta W. H. Auden (1907-1973), od 1939 roku osiadły w Nowym Jorku, „Burzę” właśnie wziął za punkt odniesienia niezwykłego poematu, o którym sam powiedział: „Jest to moja prywatna Ars poetica”. Auden stał wówczas u początku nowej drogi, której znakiem zewnętrznym była właśnie przeprowadzka do Ameryki, a która wiązała się ze stopniowym odejściem od lewicowego radykalizmu lat 30. i natężeniem poszukiwań religijnych.

*

...

8180

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]