Reklama

Ładowanie...

„Burza”, sztuka i łaska

23.03.2003
Czyta się kilka minut
W

Wystan Hugh Auden: MORZE I ZWIERCIADŁO - blisko czterysta lata temu powstała „Burza”, uważana zwykle za ostatnią sztukę Szekspira i traktowana chętnie jako jego pożegnanie ze sceną i twórczością, czego znakiem ma być złamanie przez Prospera czarodziejskiej laski i zatopienie w morzu księgi. „W sztuki te - pisze Northrop Frye o późnych baśniach scenicznych Szekspira - autor przelał jak gdyby esencję swego dzieła”.

Sześćdziesiąt lat temu angielski poeta W. H. Auden (1907-1973), od 1939 roku osiadły w Nowym Jorku, „Burzę” właśnie wziął za punkt odniesienia niezwykłego poematu, o którym sam powiedział: „Jest to moja prywatna Ars poetica”. Auden stał wówczas u początku nowej drogi, której znakiem zewnętrznym była właśnie przeprowadzka do Ameryki, a która wiązała się ze stopniowym odejściem od lewicowego radykalizmu lat 30. i natężeniem poszukiwań religijnych.

*

...

8180

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]