Reklama

Ładowanie...

Boski obowiązek

04.03.2013
Czyta się kilka minut
Szczęśliwy traf, komuś tam sprzyjało szczęście i milion złotych wpadł mu w ręce jak manna z nieba. A zatem manna to darmocha, przychodząca nagle i nie wiadomo skąd.
W

W tych porzekadłach bez trudu dostrzegamy nawiązanie do manny biblijnej. Niezbyt jednak fortunne, gdyż manna, którą żywili się Izraelici na pustyni, pochodziła od Boga i była wyrazem Jego ojcowskiej dobroci. Izraelici wędrujący po pustyni dopiero stawali się narodem, Ludem Pana, byli na etapie szkoły podstawowej. Nic dziwnego, że wymagali szczególnej troski ze strony Ojca. Byli na Jego utrzymaniu.
Autor Księgi Jozuego mówi, że po dojściu do Ziemi Obiecanej Jozue dokonał obrzezania Izraelitów i w ten sposób potwierdził ich wiarę, zaufanie do Boga i Jego obietnic danych Abrahamowi i jego potomstwu. Oto otrzymują ziemię, o którą mają się troszczyć, strzec jej, jednym słowem na niej w imieniu Boga gospodarzyć. Mają podjąć na nowo te obowiązki względem ziemi, świata, które Bóg powierzył Adamowi i Ewie w Edenie. Od tej chwili z nieba nie spadnie już nawet najmniejszy kąsek pokarmu....

3031

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]