Reklama

Ładowanie...

Bardziej kochani

13.04.2010
Czyta się kilka minut
Nie ma już żadnych hamulców. Codzienna lektura internetu może przyprawić co najmniej o grymas obrzydzenia. Fajerwerki próżności walczą o palmę pierwszeństwa z festiwalem ekshibicjonizmu. A jednak w publicznej debacie istnieją wciąż tematy tabu: zamykane w czterech ścianach, spychane na margines zainteresowania.
K

Kino i choroba

O niepełnosprawności intelektualnej czy zaburzeniach rozwojowych nie przeczytamy w eleganckich magazynach dla "kobiet z klasą" ani w tabloidowym rynsztoku. Ułomności tego typu nie pasują do wspólnej socjologicznej fotografii. Są zbyt niepojęte, niespecjalnie fotogeniczne, trudno przyswajalne. Nie radzimy sobie z tym problemem, nie potrafimy go nawet nazwać. Najczęściej zatem milczymy. Z tego milczenia rodzi się alienacja i wyobcowanie konkretnych ludzi - o których istnienie upominają się przede wszystkim bliscy, ale także psychologowie oraz artyści (w Polsce, od wielu lat, robi to Artur Żmijewski). Filmy w rodzaju wchodzącego na polskie ekrany

"Ja też!" (2009) Antonia Naharro i Álvara Pastora oraz "Na imię ma Sabine" (2007) Sandrine Bonnaire powinny być lekcją obowiązkową dla wszystkich, którzy pozwolili...

10784

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]