Reklama

Antykomunistyczna międzynarodówka

Antykomunistyczna międzynarodówka

24.11.2009
Czyta się kilka minut
Choć należały do jednego "bloku", komunistyczne PRL i NRD wydawały się dwoma różnymi światami. Ale byli ludzie, którzy przekraczali granice tych światów. Wśród nich Ludwig Mehlhorn i Wolfgang Templin.
O

Obaj należą do pierwszego pokolenia wychowanego już w NRD: Mehlhorn - rocznik 1950, Templin - 1948. Obaj przeszli własną - choć odmienną - ewolucję, której finałem był sprzeciw wobec systemu. Na długo przed tym, jak jesienią 1989 r. demonstrowanie stało się nie tylko niegroźne, ale modne.

***

Matematyk Mehlhorn pracował jako programista, póki w 1985 r. nie dostał "Berufsverbot". Odtąd na życie zarabiał jako pielęgniarz w kościelnym domu opieki. Zakaz wykonywania zawodu był jedną z represji Stasi, która rozwinęła wobec niego całą paletę swych "środków specjalnych".

Działalność jeszcze nie opozycyjną, ale w NRD będącą już na cenzurowanym zaczął mając 19 lat: zaangażował się w Akcję Znaków Pokuty. Ludzie z tego ekumenicznego ruchu chcieli pracą własnych rąk w miejscach pamięci, np. byłych kacetach na terenie Polski, być właśnie...

4857

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]