Reklama

Alan

Alan

06.09.2011
Czyta się kilka minut
W ubiegły piątek w Londynie odbył się pogrzeb ks. Alana Fudge’a - zmarł w wieku 71 lat, po 5-miesięcznej walce z rakiem.
P

Pewnie większość z Was nie słyszała nigdy o tym człowieku. Właśnie dlatego muszę napisać ten tekst. Alan był bowiem wielkim przyjacielem Polski, Polaków, Kościoła w Polsce. Przez jego plebanię w centrum Londynu przewinęły się dziesiątki księży i seminarzystów z Polski (kilku z Krakowa) - jedni z racji nauki języka, inni z racji studiów czy prowadzenia badań naukowych - wszyscy otrzymywali coś znacznie ważniejszego niż pokój (łóżko) i miejsce przy stole: otrzymywali niezwykłe doświadczenie ŻYWEGO Kościoła. Co wybredniejszym parafianom, uskarżającym się na "kaleczący" ich uszy poziom angielskiego, prezentowany przez Alanowych gości, tłumaczył, że przecież mogą tyle wycierpieć - jeśli w ten sposób (jako wspólnota) okażą konkretną pomoc uboższemu od nich polskiemu Kościołowi!

Alan przeżył w kapłaństwie równe 40 lat, z czego 33 jako proboszcz parafii św. Karola...

3394

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]