Reklama

"A Love Supreme"

"A Love Supreme"

13.03.2005
Czyta się kilka minut
Ktoś, kto sięga po płytę Wyntona Marsalisa, nie spodziewa się zapewne, że znajdzie na niej muzykę spod znaku jazzowej awangardy. Po dawniejszych - moim zdaniem całkiem udanych - próbach nawiązywania do stylistyki kwintetu Davisa z lat 60., Marsalis stał się rzecznikiem jazzowej tradycji, którą promuje z dużym powodzeniem medialnym.
K

Kiedy zatem zobaczyłem płytę z jego najnowszym dziełem - orkiestrową wersją “A Love Supreme" Coltrane’a, nie spodziewałem się muzyki spod znaku “the new thing". Ma niewątpliwie rację recenzent Diapazonu (www.diapazon.pl) Maciej Nowak, który zwraca uwagę na to, że trębacz postanowił pokazać zakorzenienie tematów Coltrane’a w jazzowej tradycji.

A przecież u podstaw dzieła Coltrane’a stoi głęboka inspiracja religijna. Nieprzypadkowo na okładce płyty zostały umieszczone słowa: “I will do all to be worthy of Thee, o Lord. It all has to do with it. Thank to you God. Peace...". Cały utwór przepełniony jest swoistym religijnym uniesieniem; czuje się, że poprzez muzykę Coltrane pragnie wyrazić to, co w istocie niewyrażalne. Przypomina to próby mistyków, którzy nie znajdując słów do oddania swoich przeżyć sięgali po język poezji (swoją drogą ciekawe byłoby przebadanie...

2565

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]