Reklama

Żona Putyfara

Żona Putyfara

15.09.2014
Czyta się kilka minut
Józef, jak czytamy, zszedł do Egiptu. Do ziemi obiecanej wędrowiec się wznosi, do krainy mułu schodzi. Ta sama czynność podróżowania – zależnie od tego, w jakim kierunku się odbywa – inaczej jest nazywana.
Ż

Żyd wznosi się, udając się do Izraela i idąc do bimy w szabat, zaproszony do czytania zwoju Tory.
W domu Putyfara Józef szybko wyrósł na pierwszego pośród całej czeladzi. We wszystkim mu się szczęściło, bo Bóg był z nim. Póki nie pojawiła się kobieta. Kolejna Ewa. Wiemy, że był pięknego oblicza i wdzięczny na wejrzeniu. W identyczny sposób opisana została jego matka Rachel. Być może jego wejrzenie budziło tyle czułości w Jakubie, bo przypominało mu ukochaną. Ale uroda może być błogosławieństwem, budzić podziw, albo też być podobna do afrodyzjaku i budzić żądzę. Może okazać się brzemieniem albo bronią. Jest z pewnością darem, który wymaga dużo od tego, kto jest nim obdarzony. Urodę Józefa dostrzegła żona Putyfara. Ona to wydała mu krótki nakaz: „śpij ze mną”. Najczęściej powiada się, że była kobietą namiętną, która nie znajdowała zaspokojenia przy mężu-eunuchu. Powiedziała te...

3519

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]