ZOBACZYĆ WARTO

18 – 24 VIII

12.08.2012

Czyta się kilka minut

Wymyk

Dramat, reż. Greg Zgliński, Polska 2011, Canal+, sobota 18 VIII, 20.00

Współczesna trawestacja biblijnej opowieści o Kainie i Ablu jednych zachwyciła, innych zniechęciła ewidentną symboliką. Nie zmienia to faktu, że film Zglińskiego jest jedną z ciekawszych propozycji we współczesnym polskim kinie, a role Roberta Więckiewicza i Gabrieli Muskały godne są najwyższych laurów. Wychowany w Szwajcarii młody polski reżyser studiował u Krzysztofa Kieślowskiego. „Wymyk” pokazuje, że wiele nauczył się od swego mistrza.

Stasiuk i Trzaska

Koncert, Polska 2012, TVP Kultura, sobota 18 VIII, 21.00

Pierwszą edycję festiwalu „Literacki Sopot”, odbywającego się w dniach 18 – 22 sierpnia, otworzy koncert, w którym muzyka spotyka się z literaturą. Zobaczymy bezpośrednią transmisję z tego wydarzenia. W rolach głównych: pisarz Andrzej Stasiuk oraz trójmiejski muzyk jazzowy Mikołaj Trzaska, którzy zaprezentują swój najnowszy wspólny projekt.

Zejść na ziemię

Dokumentalny, reż. Michał Nekanda-Trepka, Polska 2012, TVP2, wtorek 21 VIII, 22.50

Powstanie Warszawskie zobaczone z innej niż dotychczas perspektywy. Mówią o nim dzisiaj m.in. byli niemieccy żołnierze wysłani w bardzo młodym wieku na Wschód. Towarzyszy temu niezwykła dokumentacja: nazistowskie kroniki filmowe z czasów Powstania czy odnalezione w waszyngtońskim archiwum hitlerowskie zdjęcia lotnicze okupowanej Warszawy. Najbardziej jednak poruszające są wyznania sędziwych polskich kobiet, które padły ofiarą gwałtu.

Moja łódź podwodna

Komedia, reż. Richard Ayoade, Wielka Brytania/USA 2010, HBO, środa 22 VIII, 18.35, czwartek 23 VIII, 11.55

Oryginalne spojrzenia na niepokoje okresu dorastania. Bohaterem jest piętnastolatek z walijskiego miasteczka, który z pomocą swojej rozbuchanej wyobraźni próbuje radzić sobie z nieprzyjaznym światem, w tym z poważnymi kłopotami sercowymi. Prócz inteligentnego humoru, atutem filmu jest intrygujący klucz wizualny i ścieżka dźwiękowa.

Hanezu

Dramat, reż. Naomi Kawase, Japonia 2011, Ale kino!, czwartek 23 VIII, 20.10

Coś dla wielbicieli kina bardzo japońskiego – film Kawase zanurzony jest głęboko w tamtejszej historii, naturze i kulturze. Współcześni bohaterowie: on, ona i ten trzeci, zmagają się ze swymi namiętnościami, a towarzyszą im duchy przodków, które na chwilę wracają do swej cielesnej postaci, by pokazać żyjącym, jak silna łączy ich wszystkich więź.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 34/2012