Reklama

Źli chłopcy z Zachodu

10.03.2014
Czyta się kilka minut
„Prawa kobiet to nie wymysł feministycznych środowisk, to test na to, czy Polska zakorzeniła się w cywilizacji Zachodu, gdzie kultura góruje nad siłą”. Zagadka: kto to powiedział?
N

Na razie zdradźmy, że słowa padły w Dniu Kobiet, a w tych dniach pojawił się też – na pierwszy ogląd sensacyjny – raport. Badania Agencji Praw Podstawowych UE pokazały, że o ile w Europie przemocy fizycznej lub seksualnej doświadczyła od 15. roku życia co trzecia kobieta, w Polsce jej ofiarami padło „tylko” 19 proc.
Ale im więcej szczegółów, tym więcej wątpliwości. Nie tylko dlatego, że inne wyniki nie przynoszą nam chluby – np. Polki mają małą wiedzę na temat instytucji i kampanii antyprzemocowych. Również z powodów, o których mówią sami autorzy: różnice między krajami mogą wynikać z tego, czy rozmowa o przemocy – w tym z ankieterem – jest czymś w danym kraju kulturowo dopuszczalnym.
Na potrzeby badania przepytano 42 tys. Europejek; przeszkolono (również w zakresie delikatnego prowadzenia rozmowy) ankieterów; zadbano, by w pytaniach nie operowali oni – różnie rozumianymi...

3356

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]