Reklama

Źli chłopcy z Zachodu

Źli chłopcy z Zachodu

10.03.2014
Czyta się kilka minut
„Prawa kobiet to nie wymysł feministycznych środowisk, to test na to, czy Polska zakorzeniła się w cywilizacji Zachodu, gdzie kultura góruje nad siłą”. Zagadka: kto to powiedział?
N

Na razie zdradźmy, że słowa padły w Dniu Kobiet, a w tych dniach pojawił się też – na pierwszy ogląd sensacyjny – raport. Badania Agencji Praw Podstawowych UE pokazały, że o ile w Europie przemocy fizycznej lub seksualnej doświadczyła od 15. roku życia co trzecia kobieta, w Polsce jej ofiarami padło „tylko” 19 proc.
Ale im więcej szczegółów, tym więcej wątpliwości. Nie tylko dlatego, że inne wyniki nie przynoszą nam chluby – np. Polki mają małą wiedzę na temat instytucji i kampanii antyprzemocowych. Również z powodów, o których mówią sami autorzy: różnice między krajami mogą wynikać z tego, czy rozmowa o przemocy – w tym z ankieterem – jest czymś w danym kraju kulturowo dopuszczalnym.
Na potrzeby badania przepytano 42 tys. Europejek; przeszkolono (również w zakresie delikatnego prowadzenia rozmowy) ankieterów; zadbano, by w pytaniach nie operowali oni – różnie rozumianymi...

3356

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]