Żeby budziło spory

Przygotowanie wystawy w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN było jednym z najtrudniejszych wyzwań dla muzealników, ludzi nauki i polityków po 1989 r.

26.10.2014

Czyta się kilka minut

Należało znaleźć pomysł na zaprezentowanie dziejów jednej ze społeczności zamieszkującej Polskę przez wieki, która przebyła długą drogę od wspólnoty religijnej do narodowej.

Początkowe lata obecności Żydów w Polsce nie budziły emocji. Zarówno gospodarze, jak i goście byli zasadniczo zadowoleni. Podobnie jak i w epoce nowożytnej. I Rzeczpospolita była fenomenem na światową skalę, bowiem jej władcy i klasa polityczna stworzyły ramy dla pokojowej egzystencji ludzi różnych kultur i wyznań. Gdy w Europie trwały walki i prześladowania na tle religijnym, I Rzeczpospolita udzielała wszystkim gościny. Przybywali zatem nie tylko Żydzi, ale też Ormianie, Grecy, Szkoci, starowiercy, mennonici. Ten kontekst jest dobrze widoczny w pierwszej części wystawy. Trudniejsze do prezentacji były wieki XIX i XX, nie tylko ze względu na skomplikowaną w ogóle historię Polski (ziem polskich), ale przede wszystkim z powodu pogarszających się i pełnych emocji relacji żydowsko-polskich oraz wewnętrznych konfliktów w łonie żydowskiej społeczności. Jak sobie z tym poradzono? Zasadniczo nieźle, ale wiele pracy dalej przed muzealnikami. Nadal otwarte jest pytanie: co zrobić, by w oceanie zaprezentowanych obiektów muzealnych, cytatów, zdjęć, ikonografii nie zginęła sprawa fundamentalna: odmienne życiowe strategie Polaków i Żydów.

Żydowska strategia trwania i przetrwania w każdych okolicznościach aż po pokusę solidarności w XX w. z państwem sowieckim i polska walka o poprawę swojego losu politycznego oraz o własne państwo. Niewyraźny jest też konflikt stereotypów, w tym ten najbardziej znany: żydokomuny. Ale w sumie całość prezentacji muzealnej imponuje rozmachem rozwiązań scenograficznych, grą kolorów, pomysłami architektonicznymi. Narracja muzealna jest dynamiczna i atrakcyjna, we fragmentach interaktywna. Co w przyszłości z Muzeum POLIN? Można oczekiwać, że emocje towarzyszące kiedyś relacjom polsko-żydowskim będą też obecne podczas zwiedzania. Trudno będzie zwiedzającym przejść obojętnie. Ale to dobrze, że wystawa będzie zmuszała do zajęcia stanowiska, do dyskusji. Nowoczesne muzeum powinno zawierać wątki dyskusyjne i kontrowersyjne, bo inaczej przestaje żyć. Tak bardzo potrzebne Muzeum POLIN wydaje się te oczekiwania spełniać. Wymiana myśli, refleksja są też składnikiem edukacji – i o to też chodzi. Twórcy wystawy o tym wcześniej pomyśleli i tak ją zaprojektowali, że istnieje możliwość przeprowadzania stałej korekty w muzealnej narracji. Niektóre ważne, a tylko zasygnalizowane w wystawie wątki i tematy będą rozwijane dzięki wystawom monograficznym, takim jak choćby ciekawie zaaranżowana wystawa na temat Żydów w Legionach Polskich. Ekipie Muzeum należy życzyć, by spory i dyskusje prowadziły do lepszego i wzajemnego zrozumienia odmienności, ale i tego, co przez wieki było wspólne, co się przenikało, co tworzyło nową jakość.


ANDRZEJ CHWALBA jest historykiem i eseistą. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor m.in. „Historii Polski 1795–1918” i „Samobójstwa Europy”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
ANDRZEJ CHWALBA (ur. 1949) jest historykiem, profesorem UJ. Autor książek wielu książek, m.in. „Józef Piłsudski – historyk wojskowości”, „Polacy w służbie Moskali”, „Kraków w latach 1939–1945”, „Kraków w latach 1945–1989”, „Samobójstwo Europy. Wielka Wojna… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 44/2014

Artykuł pochodzi z dodatku „1000 lat historii Żydów polskich