Zaproszenie!

Szybko minął rok od I Ogólnopolskiego Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbył się na przełomie lipca i sierpnia 2012 r. w Kostrzynie nad Odrą.

12.08.2013

Czyta się kilka minut

Dla wszystkich uczestników był to czas przepięknego doświadczenia Kościoła w głębokiej jedności i niezwykłej różnorodności. Wiemy, że jedno i drugie sprawia Duch Święty. On sam – ufamy – przynagla nas do kolejnego spotkania.

To Duch jest młody i dynamiczny, wolny i mocny, pełen miłości i ewangelizujący. Trudno za Nim nadążyć! Duch i Kościół są już dziś znacznie dalej na drodze Ewangelii, niż my byliśmy razem rok temu. Powinniśmy się spotkać, by w Nim przeżyć, zrozumieć i podjąć ten kawałek drogi.

Duch mówił do Kościoła szczególnie mocno, głosem Apostołów i Proroków, na Synodzie Biskupów o Nowej Ewangelizacji. Owocem Synodu jest Przesłanie oraz 58 Propozycji, przekazanych Ojcu Świętemu jako ważny punkt odniesienia dla mającej powstać posynodalnej papieskiej Adhortacji.

Wszyscy na nią czekamy. Nie musimy tego jednak robić z założonymi rękami. Możemy to czynić, modląc się, nawracając, twórczo myśląc i wchodząc na nowo w doświadczenie bycia ewangelizowanym i ewangelizującym. Tym wszystkim może być – i da Pan Bóg: będzie – II Kongres Nowej Ewangelizacji. Zapraszam więc wszystkich na potrójne przeżycie: po pierwsze, na rekolekcje; po drugie, na refleksję o charakterze pastoralnym; po trzecie, na wyjście z Ewangelią Jezusa Chrystusa do ludzi.

II Kongres odbędzie się w Warszawie, w parafii Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Tak, właśnie: w parafii! Chcemy bowiem, by w centrum naszej modlitwy, refleksji i naszego nawrócenia (!) – stanęła parafia jako szczególne miejsce Nowej Ewangelizacji. Wiedzieliśmy o tym już w dniu zamknięcia naszego spotkania w Kostrzynie. Wiedzieliśmy, że bez podjęcia tego tematu nie ruszymy dalej z miejsca. Synod stwierdził to samo: „Parafia w dalszym ciągu pozostaje pierwszym [sposobem] obecności Kościoła w [naszym] najbliższym sąsiedztwie!”. Nie może zostać zredukowana do „miejsca ważnych wydarzeń” (nawet religijnych), a tym bardziej „centrum turystycznego” (nawet pielgrzymkowego). „Parafia wybija się ponad wszystko jako obecność Kościoła tam, gdzie mężczyźni i kobiety żyją na co dzień”.

Nowej ewangelizacji w parafii poświęcono 44. Propozycję Ojców Synodu, podpowiadającą m.in. przemyślenie tak doskonałego „narzędzia” ewangelizacji jak „wizyta duszpasterska”, czyli kolęda.

Parafia – „uśpiony Olbrzym” – pierwszy sposób obecności Kościoła wśród nas. Właśnie to jest jej atutem, jak i słabością. Pan jednak potrafi budować (z upodobaniem buduje!) na tym, co słabe...

Serdecznie zapraszam – każdego wiernego, duchownego i świeckiego, który odczytuje w sobie powołanie do ewangelizacji. Szczególnie serdecznie zapraszam proboszczów – pierwszych pasterzy naszych parafii. Zapraszam do Warszawy, od 19 do 22 września.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kardynał, arcybiskup metropolita łódzki, wcześniej biskup pomocniczy krakowski, autor rubryki „Okruchy Słowa”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Doktor habilitowany nauk humanistycznych, specjalizuje się w historii Kościoła. W latach 2007-11… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 33/2013