Reklama

Zamojszczyzna: historia niezamknięta

Zamojszczyzna: historia niezamknięta

01.04.2013
Czyta się kilka minut
„Los kilku tysięcy dzieci, które Niemcy odebrali rodzicom na Zamojszczyźnie...
.

...i po zakwalifikowaniu rasowym wywieźli do Rzeszy w celu ich zgermanizowania, do dziś pozostaje nieznany” – mówiła dr Beata Kozaczyńska, historyk, w dodatku historycznym do „Tygodnika” (nr 8/2012), poświęconym wysiedleniom Polaków podczas II wojny światowej. Ze wsi w okolicach Zamościa Niemcy zaczęli wypędzać Polaków w listopadzie 1942 r.; chcieli zrobić miejsce dla niemieckich osadników. Szef SS Heinrich Himmler zadecydował, że Zamojszczyzna ma się stać „niemieckim terenem osiedleńczym” w okupowanej Polsce. Wysiedlenia trwały do lata 1943 r. i objęła 110 tys. ludzi, w tym ponad 30 tys. dzieci. Jedna trzecia z nich zginęła. Po wojnie spośród tych, które przeżyły, tylko części udało się odnaleźć rodziny.

763

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]