Reklama

Zagadka Sawinkowa

Zagadka Sawinkowa

17.01.2012
Czyta się kilka minut
Był socjalistą i terrorystą, wrogiem Lenina i sojusznikiem Piłsudskiego. W 1920 r. walczył z bolszewikami po polskiej stronie, aby kilka lat później upaść przed nimi na kolana. Borys Sawinkow: rewolucjonista, który naprawdę kochał lud.
W

W 1885 r. Aleksander Uljanow, student Uniwersytetu Petersburskiego, sformułował Program Terrorystycznej Frakcji „Narodnej Woli”. Tłumaczył w nim, że „kiedy odebrano inteligencji możność pokojowej walki o swe ideały (...) musiała ona uciec się do walki, której przykład dał sam rząd, tj. do terroru”.

W tym czasie Borys Wiktorowicz Sawinkow miał dopiero sześć lat. Syn rosyjskiego sędziego pokoju i ukraińskiej malarki, wychował się w Warszawie, gdzie ludzie pokroju jego rodziców sprzeciwiali się samodzierżawiu i rusyfikacji. Mając 21 lat, jako student pisze pierwszy tekst: „Ruch robotniczy w Petersburgu a praktyczne zadania socjaldemokracji”, na który zwraca uwagę drugi z braci Uljanowów, Włodzimierz (pseudonim konspiracyjny „Lenin”), w słynnym dziełku „Co robić?”.

Młody Sawinkow się waha: zostać socjaldemokratą (esdekiem) czy socjalrewolucjonistą (eserem)? Trzy lata...

19916

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]