Reklama

Z perspektywy podłogi

Z perspektywy podłogi

08.10.2013
Czyta się kilka minut
„Chce się żyć” jest filmem, w którym bystre spojrzenie niepełnosprawnego obnaża arogancję i głupotę zdrowych ludzi.
Fot. Pawel Dyllus / KINO ŚWIAT

„To zupełnie jak mój pies” – słyszy matka chłopca z ust lekarki badającej jego zdolności psychomotoryczne. W tym momencie niepełnosprawny Mateusz zostaje zredukowany do wiązki prostych odruchów. Jeśli film rozpoczyna się taką sceną, a nosi tytuł „Chce się żyć” i w dodatku inspirował się prawdziwą historią pokazaną wcześniej w znanym dokumencie Ewy Pięty „Jak motyl” (2004), domyślamy się, że wspomniana pani doktor popełnia sromotną pomyłkę. Nawet jeśli Mateusz nie potrafi mówić i cierpi na całkowity paraliż kończyn, nie jest zwierzęciem ani tym bardziej rośliną, jak przepowiadano zaraz po jego urodzeniu. I wiadomo z góry, że film Macieja Pieprzycy będzie konsekwentnie starał się to udowodnić.
Mając w pamięci niezliczoną liczbę filmowych tytułów dokonujących podobnego procesu „uczłowieczania”, oczekujemy od polskiego reżysera, że nie pójdzie przetartym szlakiem. Że nie sięgnie po...

5397

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]