Reklama

Wystawa dla publiczności

Wystawa dla publiczności

17.03.2014
Czyta się kilka minut
Od ponad dekady nie było tak obszernego przeglądu twórczości powstającej w Polsce. Wystawa „Co widać” w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej pokazuje, jak wiele zmieniło się w naszej sztuce i w jej instytucjonalnym otoczeniu.
Slavs and Tatars, „Friendship of Nations: Polish Shi’ite Showbiz” Fot. Bartosz Stawiarski / MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ
N

Na dwóch piętrach dawnego domu meblowego Emilia, tymczasowej siedziby warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej, zgromadzono prace blisko 80 artystów. W większości powstałe w ostatnich trzech-czterech latach. Obok siebie współżyją: symbol sztuki zaangażowanej Artur Żmijewski i „zmęczeni rzeczywistością”, jak niegdyś mówiło się o artystach wracających do tradycji surrealizmu – Tomasz Kowalski i Jakub Julian Ziółkowski. Są tu obrazy grającej z tradycją dawnego malarstwa portretowego Ewy Juszkiewicz oraz minimalistyczne płótna Rafała Bujnowskiego i Tomasza Barana. Katarzyna Krakowiak przygotowująca dźwiękowe mapy kolejnych przestrzeni i zapis działań ekstremalnej formacji BNNT założonej przez Konrada Smoleńskiego i Daniela Szweda. Nie zabrakło nawet działającej w Krakowie w latach 2008-12 niezależnej spółdzielni Goldex Poldex, starannie pielęgnującej swój antyestablishmentowy profil....

7910

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]