Reklama

Wojny mikrobów

09.05.2022
Czyta się kilka minut
FOT. PIXABAY
B

Bakterie są drugim, po roślinach, głównym składnikiem życia na Ziemi. Ich łączna biomasa, według oszacowań z 2018 r., przewyższa aż 35-krotnie biomasę wszystkich lądowych i morskich zwierząt. Jak dotąd poznaliśmy ok. 30 tys. gatunków bakterii, ale w rzeczywistości mogły ich wyewoluować miliardy. Wiele z nich żyje w złożonych koloniach, a poszczególne gatunki mogą wchodzić w interakcje. Jaka jest ich natura?

Jak zapewniają w „Science” Jacob D. Palmer i Kevin R. Foster, z dotychczasowych badań wyłania się spójny obraz: poszczególne gatunki bakterii na ogół utrzymują wrogie relacje. Spotykamy grupy rywalizujące o zasoby, gatunki pasożytujące na innych czy zjadające się nawzajem. Dla nas to zresztą dobra wiadomość – znalezienie naturalnych wrogów chorobotwórczych bakterii mogłoby pozwolić uniezależnić się od antybiotyków.

W trudnych warunkach, np. w toksycznym środowisku i...

1153

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]