Reklama

Wojna w głowie

Wojna w głowie

17.06.2013
Czyta się kilka minut
Nasi żołnierze mają wyjść z Afganistanu do końca 2014 roku. Bez złudzeń jednak: dla wielu z nich wojna nigdy się nie skończy.
Ż

Żony i dzieci skarżą się, że w domu pojawił się ktoś zupełnie inny. Jaki? Zamknięty w sobie albo na odwrót: pobudzony ponad miarę, agresywny. Ci, którzy nie mieli kłopotów z alkoholem, zaczynają pić. Dialog? Nie ma go. Zastępuje go stwierdzenie: „A co ty widziałaś w życiu”. Propozycja pójścia do psychologa kwitowana jest słowami: „Chcesz zrobić ze mnie świra”.
Telefony z opisami podobnych scen odbiera Tomasz Kloc ze Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. Sam jest chorążym w stanie spoczynku: 12 grudnia 2003 r. był ciężko ranny w Iraku, z powodu wybuchu miny. 31 marca 2005 r. zwolniony ze służby.
Wspomnienia? Szpital, długotrwała rehabilitacja i świadomość, że za chwilę nastąpi „pożegnanie z bronią”.
OPOWIEŚĆ WETERANA
36 lat, trzy zmiany w Ghazni, w sumie półtora roku w warunkach wojennych:
„Wydarzenia na...

14748

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]